Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ponad 2 mln osób bez pracy

5 stycznia 2016
Bezrobocie spada, choć nieznacznie i bardzo powoli - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Nie dotyczy to jednak starszych osób – dziś już co czwarty bezrobotny jest po 50. roku życia. Na poprawie sytuacji skorzystali młodzi.

Na rynku pracy jest odrobinę lepiej. W marcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 26,3 tys. – do 2 mln 141,9 tys. Była jednak o 8 tys. większa niż przed rokiem. Natomiast stopa bezrobocia spadła do 13,3 proc. z 13,5 proc. w lutym – podał wczoraj Główny Urząd Statystyczny.

Co ważne, z poprawy sytuacji na rynku pracy bardziej skorzystali ludzie młodzi niż w starszym wieku. Okazuje się, że w marcu liczba bezrobotnych do 25 lat skurczyła się w porównaniu z lutym o 15,6 tys. i jest mniejsza niż przed rokiem o ponad 32 tys.

Proces będzie się toczył przez kolejne lata, a liczy się każdy dzień

Za to liczba bezrobotnych w wieku 50 i więcej lat zmniejszyła się w ciągu miesiąca zaledwie o 1,5 tys. Obecnie jest o 22,5 tys. większa niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Utrwala się więc notowane od kwietnia ubiegłego roku zjawisko polegające na tym, że wśród bezrobotnych więcej jest osób w starszym wieku niż tych, którzy mają nie więcej niż 24 lata. Wcześniej była odwrotna sytuacja. W efekcie już co czwarty bezrobotny ma 50 i więcej lat.

– To nie przypadek. Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby starsze, bo uważają, że są bardziej kosztowne i mniej wydajne niż młodzi ludzie – mówi prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dodaje, że ich sytuacja na rynku pracy jest trudniejsza także dlatego, że mają zagwarantowany prawnie czteroletni okres ochronny – w tym okresie przed osiągnięciem wieku emerytalnego praktycznie nie można ich zwolnić.

Z danych GUS wynika również, że w porównaniu z marcem ubiegłego roku bezrobocie zwiększyło się w ośmiu województwach – najbardziej w łódzkim (o 4,8 proc.), małopolskim (o 2,4 proc.), mazowieckim (o 1,8 proc.), śląskim (o 1,7 proc.) oraz podkarpackim i podlaskim (po 0,9 proc.). Z kolei w województwie lubelskim liczba bezrobotnych się nie zmieniła. A w siedmiu pozostałych województwach spadła – na przykład w dolnośląskim (o 3,6 proc.), zachodniopomorskim (o 2,7 proc.) i warmińsko-mazurskim (o 1,6 proc.).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę