Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pomoc dla rolników

22 lutego 2006

Nie wszyscy wiedzą, że co drugiej rodzinie rolniczej z Podkarpacia przysługują teraz świadczenia rodzinne. Są to zasiłki i dodatki za urodzenie dziecka, na wyprawki czy dojazdy do szkół. Taka pomoc to efekt zmiany zasad obliczania dochodów z gospodarstw. Dotychczasowe - zbyt surowe kryteria Sejm zmienił na tyle, że dziś sprzyjają one właścicielom małych gospodarstw, właśnie takich, jak w regionie.

Gospodarstwo państwa Baranów ma 8 hektarów. To za mało by było dochodowe, ale za dużo, by pięcioosobowa rodzina mogła sięgać po pomoc społeczną. Obowiązujące do stycznia trzy stawki dochodu wyliczone przez GUS zamykały wszystkie drzwi.

-„Z hektara przeliczeniowego liczono albo 3 tysiące zł dochodu rocznego do stypendium, albo 2300 złotych do tej pomocy, która można było z ośrodka pomocy uzyskać.”

W konsekwencji rodzina nie dostawała nic. Nie mogła też sięgać po kredyt, bo z kolei w bankach twierdzono, że jej dochód jest zbyt niski. Dlatego wielkie cięcia w sadzie i wielkie w domowym budżecie stały się sposobem na życie od pierwszego do pierwszego. Teraz pomoc ma dotrzeć do wielu rodzin, nie tylko żyjących w ubóstwie.

Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej
-„Część gospodarstw nie ma dziś innej alternatywy ani powiększania gospodarstw ani zdobycia dodatkowych źródeł dochodu. I państwo musi pomagać tutaj.”

A pomagać będzie rodzinom poprzez ośrodki pomocy społecznej.

Halina Sieczkowska, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łańcucie

-„No w każdej chwili służymy pomocą , my jesteśmy w urzędzie gminy i każdy kto ma wątpliwości czy takie świadczenie mu przysługuje może do nas przyjść.”

I choć to dodatkowe kwoty sięgające milionów złotych - wójtowie są o nie spokojni. Rodziny wiejskie, których dochód nie przekracza 504 złotych na osobę mogą teraz śmiało składać wnioski np. o zasiłek czy dodatki na naukę dzieci. Rolnicy nigdy nie mieli stałych pensji, za to zmagali się z fikcyjną kwotą dochodu za hektar przeliczeniowy. To właśnie z tym chcieli skończyć pomysłodawcy poprawek do ustawy. Choć nie czarujmy się to nie są wielkie pieniądze dla rolników. Raczej początki walki o równouprawnienie biednych z miasta i biednych ze wsi.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę