Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polskie ziemniaki tanieją

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że według danych Ministerstwa Rolnictwa, ceny ziemniaków w krajowym skupie do konsumpcji bezpośredniej spadły w październiku br. Średnia cena w pierwszych trzech tygodniach tego miesiąca wynosiła średnio 0,30 zł/kg i była o 19 proc. niższa niż w poprzednim miesiącu a także o 54 proc. niższa niż przed rokiem.
Na krajowych rynkach hurtowych ziemniaki w analogicznym okresie (r/r) potaniały w podobnym stopniu (-55 proc.).

Spadki cen obserwuje się również w zachodnich krajach Wspólnoty. Zgodnie z informacjami Potato Council, ceny ziemniaków w Wlk. Brytanii w pierwszych trzech tygodniach października br. obniżyły się o 2,4 proc. do 116,25 funtów za tonę, będąc jednocześnie o 20% niższe niż przed rokiem. W Niemczech spadki r/r były jeszcze silniejsze. Według notowań Agricultural Market Information Company (AMI) ceny ziemniaków (ceny producenta) obniżyły się o 70-75 proc. r/r (połowa października) i wynosiły 6-7 euro/dt. Z kolei w Hiszpanii, na co wskazują dane Ministerstwa Rolnictwa w tym kraju, ceny ziemniaków w 42 tygodniu 2014 roku były o 55 proc. niższe niż w analogicznym okresie w 2013 roku i wynosiły 0,09 euro/kg.

Przyczyną spadków cen na rynkach zagranicznych jest zdecydowanie wyższa podaż ziemniaków w stosunku do roku poprzedniego. NEPG (North-Western European Potato Growers) wskazuje, że łącznie w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Belgii tegoroczne zbiory ziemniaków będą o 12,1 proc. wyższe niż w roku poprzednim, a także o 10,5 proc. wyższe niż w minionym pięcioleciu, wynosząc około 27 mln ton. Kluczowy może być wzrost produkcji w Niemczech - które są największym producentem w UE-28.

IERiGŻ-PIB powołując się na dane World Potato Markets podaje, że tegoroczne zbiory bulw ziemniaczanych w tym kraju mogą być najwyższe od 15 lat i wynieść blisko 11,5 mln ton. Wzrost produkcji w krajach zachodniej UE wywołany jest z jednej strony większą powierzchnią nasadzeń ziemniaków, a z drugiej, z wyższym plonowaniem. NEPG prognozuje wstępnie, że areał upraw w wymienionych wcześniej krajach zwiększy się w relacji rocznej o 3,1 proc., z czego najwięcej bo o 6,5% w Belgii. Plonowanie ziemniaków ma być natomiast średnio w tych krajach aż o 8,7 proc. korzystniejsze niż przed rokiem. Niemniej, wzrostów wydajności, oczekuje się w większości krajów europejskich.

Według analiz Komisji Europejskiej (Mars Bulletin) średnio w całej Unii Europejskiej plony ziemniaków mają być o 5,9 proc. wyższe.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę