Polskie firmy mleczarskie sprzedają coraz mniej na Wschodzie
3 grudnia 2015
,,Rzeczpospolita'' podała, że polskie firmy mleczarskie sprzedają coraz mniej na Wschodzie Problemy w handlu ze Wschodem zaczęły się nasilać pod koniec marca
Kryzys rosyjsko-ukraiński zaczyna zbierać żniwo na rynku mleka.? Nasze firmy sprzedają coraz mniej na Wschód, a to już ciągnie w dół ceny w kraju.
Problemy w handlu ze Wschodem zaczęły się nasilać pod koniec marca. Pierwsze dwa miesiące 2014 r. były jeszcze dla naszych eksporterów udane.
W 2013 r. wartość eksportu produktów z mleka do Rosji wyniosła 140,4 mln euro i była o niemal 70 proc. wyższa niż rok wcześniej. Dzięki temu Federacja Rosyjska awansowała na drugie miejsce wśród eksportowych rynków polskich mleczarni. W 2012 r. była piąta.
Cieniem na handel z Rosją kładzie się też embargo nałożone na kilka zakładów. Ostatnio rosyjskie służby wstrzymały import towarów Mlekovity z przetwórni w Wysokiem Mazowieckiem.
Produkty z mleka zamiast trafiać do Rosji, zostają w Polsce. Branża stara się znaleźć nowe kierunki zbytu, ale nie da się tego zrobić z dnia na dzień. W efekcie zapasy są coraz większe i zaczynają spadać ceny zbytu w kraju. Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że 20 kwietnia zakłady sprzedawały kilogram goudy za średnio 15,17 zł za kg. Dwa miesiące temu było to 16,52 zł za kg.