Ptak_Waw_CTR_2024

Polska wybrana Koordynatorem FAO/WHO dla Europy

13 lipca 2009
W dniach 29 czerwca–4 lipca 2009 r. w Rzymie, w siedzibie FAO odbyła się 32. sesja Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO (KKŻ FAO/WHO). W sesji uczestniczyło 463 delegatów z 125 państw członkowskich, 1 organizacja członkowska (Wspólnota Europejska), 2 delegacje z państw o statusie obserwatora oraz 33 organizacje rządowe i pozarządowe. Obrady prowadziła przewodnicząca Karen Hulebak (USA), z pomocą wiceprzewodniczących – Knud Ostengaard (Dania), Sanjay Dave (Indie) i Ben Manyindo (Uganda).

Podczas sesji podsumowano całoroczne prace prowadzone na forum poszczególnych komitetów kodeksowych przyjmując szereg wypracowanych norm kodeksowych
i dokumentów związanych. Raport z przebiegu sesji w postaci pliku tekstowego (PDF) oraz pliku audio będzie wkrótce dostępny na stronie internetowej GIJHARS oraz na stronie Kodeksu – www.codexalimentarius.net. Dodatkowo na stronie Kodeksu dostępny jest zapis audio z przebiegu sesji Komitetu Wykonawczego KKŻ FAO/WHO, która odbyła się w dniach 23-26 czerwca 2009 r. w Rzymie.

Szczególnym wydarzeniem podczas sesji KKŻ FAO/WHO było formalne zatwierdzenie Polski na Koordynatora FAO/WHO dla Europy.

W trakcie 25. Sesji Regionalnego Komitetu Koordynacyjnego Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO dla Europy (CCEURO), która odbyła się w dniach 15-18 stycznia 2007 r. w Wilnie, zgodnie z ustaleniami podjętymi na posiedzeniu Kierownictwa Resortu w dniu 20 listopada 2006 r., Polska zgłosiła chęć zorganizowania kolejnej 26. sesji wspomnianego Komitetu.
Szwajcaria pełniąca rolę Koordynatora komitetu w latach 2004-2006, przyjęła propozycję objęcia tej funkcji na kolejne dwa lata oraz wyraziła gotowość współpracy z Polską przy organizacji następnej sesji.
Na 30. Sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, która miała miejsce w dniach 2-7 lipca 2007 r. w Rzymie, zapadła ostateczna decyzja o organizacji 26. Sesji Regionalnego Komitetu Koordynacyjnego FAO/WHO dla Europy (CCEURO) w Polsce.
26. sesja CCEURO odbyła się w dniach 7-10 października 2008 r. w Warszawie. Warto podkreślić, że obrady Komitetu KKŻ FAO/WHO odbyły się w Polsce po raz pierwszy
w historii. W sesji udział wzięło 75 delegatów reprezentujących 33 państwa członkowskie1, 2 obserwatorów (Ekwador i Nigeria) oraz 3 organizacje międzynarodowe (FAO, WHO i WTO2).
Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) pełniący rolę Punktu Kontaktowego Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO dla Polski, był odpowiedzialny za organizację sesji i wydarzeń towarzyszących.
W dniu 7 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu Kierownictwa Resortu zaakceptowano wniosek Głównego Inspektora JHARS dotyczący zgłoszenia gotowości Polski do pełnienia roli Koordynatora FAO/WHO dla Regionu Europy na lata 2009-2011.
Podczas 26. sesji CCEURO w Warszawie przedstawiciele Szwajcarii, doceniając dotychczasowe zaangażowanie naszego kraju w prace kodeksowe, zaproponowali kandydaturę Polski na Regionalnego Koordynatora FAO/WHO dla Europy. Polska, dziękując za propozycję, potwierdziła swoją gotowość do podjęcia się nowych obowiązków na lata 2009-2011, po kadencji Szwajcarii i została oficjalnie nominowana przez Komitet. Warto tu nadmienić, że wniosek Szwajcarii spotkał się z poparciem i pozytywnym przyjęciem przez delegatów biorących udział w sesji. Przedstawiciel Francji dodatkowo podziękował Polsce za dotychczasowy wkład, zorganizowanie warsztatów 2007 i 2008 roku oraz sesji.

Na 32. sesji KKŻ FAO/WHO, która właśnie zakończyła się w Rzymie, zapadła ostateczna decyzja o formalnym objęciu przez Polskę funkcji Koordynatora FAO/WHO dla Europy.  

Do zadań Regionalnego Koordynatora należy:

  • rozważanie problemów i potrzeb regionu, dotyczących norm żywnościowych i kontroli żywności;
  • nawiązywanie kontaktów, wymiana informacji pomiędzy instytucjami;
  • wymiana informacji pomiędzy państwami członkowskimi;
  • wzmacnianie infrastruktury kontroli żywności;
  • rekomendowanie i rozwój regionalnych norm dla produktów żywnościowych;
  • zwracanie uwagi Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO na aspekty mające szczególne znaczenie dla regionu;
  • promowanie współpracy dotyczącej norm żywnościowych, podjętej przez wszystkie organizacje rządowe lub pozarządowe w danym regionie;
  • pełnienie roli koordynatora w odniesieniu do danego regionu i innych funkcji powierzonych przez Komisję Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO.

Polska, podejmując się roli Koordynatora FAO/WHO dla Europy w ramach prac Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO zaproponuje polskiego przewodniczącego Komitetu Koordynacyjnego FAO/WHO dla Europy, a także zorganizuje w październiku 2010 r. następną, 27. sesję CCEURO.

POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę