We wtorek 29 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie uzgodnienia stanowiska Polski w odniesieniu do proponowanych przez Komisję Europejską zmian na rynku cukru. W spotkaniu udział brali przedstawiciele producentów buraków cukrowych oraz producentów cukru. Jak nas poinformował Jakub Kępczyński z Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych uczestnicy spotkania przedstawili uwagi i propozycje, które są obecnie przedmiotem prac Rządu w sprawie wypracowania stanowiska w tej sprawie.
Celem reformy sektora cukru, uzgodnionej w listopadzie 2005 r. i znajdującej odzwierciedlenie w rozporządzeniu (WE) nr 318/2006 r., jest zapewnienie zrównoważonej przyszłości sektora cukru w UE. Ze względu na rosnącą w przyszłości konkurencję konieczne jest stopniowe obniżanie cen na rynku wewnętrznym oraz zmniejszanie produkcji UE.
Aby ułatwić dobrowolne zmniejszanie produkcji UE wprowadzono system oferujący przedsiębiorstwom cukrowniczym pomoc finansową na restrukturyzację. Po upływie okresu restrukturyzacji w 2010 r. będzie możliwa ostateczna korekta produkcji UE poprzez liniowe cięcie kwoty przez Komisję.
Nowy system sektora cukru wprowadza także mechanizm wycofania. To narzędzie zarządzania rynkiem służy do corocznej korekty poziomów produkcji, aby zapewnić równowagę na rynku na poziomie zbliżonym do ceny referencyjnej. Nowy mechanizm ma zastosowanie do cukru wyprodukowanego w ramach kwot i polega na wycofaniu pewnej wielkości procentowej w bieżącym roku gospodarczym, którą ustala się w październiku.
W latach 2006/2007 oraz 2007/2008 w zamian za pomoc restrukturyzacyjna zrzeczono się kwot produkcyjnych cukru, syropu insulinowego oraz izoglukozy w 14 krajach członkowskich. Łącznie dotyczy to2, 2 mln ton. ( w pierwszym roku 1, 5 mln ton, w drugim – 0,7 mln ton). Za rezygnację z wyżej wymienionych kwot przedsiębiorstwa produkcyjne otrzymają pomoc w wysokości 1. 97 mln euro.