Polska jest rekordzistką jeśli chodzi o poziom bezrobocia w rozszerzonej Unii Europejskiej. Średnio w krajach Unii nie pracuje co 13 osoba, która poszukuje zatrudnienia. U nas jest to niemal co piąta z nich.
Według dziennika, wskaźnik bezrobocia dla 25 krajów "nowej" Unii wynosi 9%, a dla 15 członków "starej" UE 8% Polska, która ma największy wskaźnik bezrobocia (19%) wyprzedza pod tym względem Słowacje (16,5%) i Litwę (11,5%) . Jednak tylko w POlsce i na Słowacji wskaźnik ten przekracza 16%, natomiast Litwa notuje już niewiele wyższy wskaźnik, niż "starounijna" Hiszpania (11,1%).
Na drugim biegunie znajdują się Luksemburg, Irlandia, Austria i nowy członek Unii Cypr - wszystkie ze wskaźnikiem bezrobocia nieprzekraczającym 4,7%. Spośród państw naszego regionu najlepiej z zagospodarowaniem swojej siły roboczej radzą sobie Węgrzy (6%) i Czesi (8,4%), choć w tych ostatnich wskaźnik bezrobocia przekracza średnią dla krajów starej Piętnastki. Z nowo wstępujących krajów niewielkie bezrobocie występuje w Słowenii (6,5%).