Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że na krajowym rynku drobiu od kwietnia br. utrzymują się silne wzrostowe tendencje cen skupu. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, pod koniec lipca br. zakłady płaciły przeciętnie 4,14 zł za kilogram kurcząt brojlerów. Było to o 3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o około 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na przestrzeni całego miesiąca cena skupu żywca drobiowego kształtowała się na poziomie o około 18 proc. wyższym niż średnio w ciągu ostatnich pięciu lat.
Pomimo rekordowo wysokich cen, opłacalność produkcji jest stosunkowo niska. Powodem są bardzo wysokie ceny zarówno zbóż i oleistych, jak i pasz przemysłowych. Ostatnie dostępne dane Ministerstwa Rolnictwa wskazują, że w czerwcu br. koszt zakupu mieszanek paszowych typu grower/finisher dla kurcząt był o około 24 proc. wyższy niż przeciętnie w latach 2007-2011.
Oczekujemy, że w III kwartale kurczęta mogą jeszcze drożeć, niemniej wysokie ceny zbóż i oleistych będą wywierały presję na dalszy wzrost kosztów produkcji. Nie spodziewamy się zatem istotnej poprawy opłacalności produkcji, a co za tym idzie zwiększenia podaży kurcząt w III, ale też prawdopodobnie i w IV kwartale br.