Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska odnotowała drugi największy w UE spadek

18 sierpnia 2012
Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa spadła w czerwcu w UE o 0,9 proc. wobec maja, najwięcej produkcja spadła w Wielkiej Brytanii o 2,5 proc., a w Polsce - o 2 proc. i był to drugi największy spadek w UE - podał we wtorek Eurostat.

Spadek produkcji przemysłowej w pogrążonej w kryzysie strefie euro był w czerwcu mniejszy, niż w UE i wyniósł 0,6 proc. W maju produkcja przemysłowa względem kwietnia wzrosła o 0,9 proc. w strefie euro i 0,8 proc. w UE.

PKB Unii Europejskiej spadło w drugim kwartale tego roku o 0,2 proc. wobec pierwszego kwartału - podał we wtorek wstępne dane Eurostat. Tyle samo wyniósł spadek PKB w strefie euro. Eurostat nie dysponuje jeszcze danymi z Polski za drugi kwartał.
 
Biuro statystyczne UE przypomniało, że w pierwszym kwartale roku wzrost PKB w UE i strefie euro wynosił 0 proc. W drugim kwartale tego roku w porównaniu z tym samym kwartałem roku ubiegłego, sezonowo wyrównany, PKB spadł w strefie euro o 0,4 proc. oraz o 0,2 proc. w UE. PKB Stanów Zjednoczonych wzrosło o 0,4 proc. w drugim kwartale br. względem pierwszego kwartału br., a Japonii - o 0,3 proc.

Produkcja w ujęciu rocznym spadła w czerwcu br. o 2,1 proc. w strefie euro i - o 2,2 proc. w UE.

Eurostat poinformował też, że w czerwcu br. produkcja przemysłowa spadła w 16 krajach UE, a wzrosła w pięciu, dla pozostałych państw z "27" nie ma jeszcze dostępnych danych.

Nadzwyczajny wzrost produkcji odnotowała Litwa (18,6 proc.), więcej towarów opuszczało też fabryki w Słowenii (wzrost o 2,9-proc.) i Irlandii (2,7-proc.).

Uwaga na Niemcy

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w drugim kwartale tego roku o 0,5 proc. w ujęciu rocznym, bez uwzględniania czynników sezonowych, po wzroście w pierwszym kw. o 1,7 proc. - podał we wtorek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się rocznego wzrostu PKB o 0,9 proc.

W ujęciu kwartalnym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, PKB Niemiec wzrósł w drugim kwartale o 0,3 proc., po wzroście w pierwszym kw. br. o 0,2 proc. - podali statystycy.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 0,2 proc. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wzrost PKB w Niemczech wyniósł 1,0 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 1,2 proc. w pierwszym kw. i wobec oczekiwań na wzrost o 1,1 proc.

Słabe dane ekonomiczne odnotowała też Francja i Japonia. Niemiecka gospodarka rozwinęła się w okresie od kwietnia do lipca o 0,3 procent. To słabiej niż w pierwszym kwartale, ale i tak pozostaje jedną z najsilniejszych w eurostrefie. Francja odnotowała stagnację: tamtejsza gospodarka ani nie rozwinęła się ani nie skurczyła. Bardzo słabo w drugim kwartale rozwinęła się też gospodarka Japonii - podobnie jak w Niemczech o trzy dziesiąte procent.

Spadek PKB o 0,6 proc. odczuła w drugim kwartale Belgia, podczas gdy jeszcze w pierwszym kwartale jej PKB wzrosło o 0,2 proc. Pogorszyła się też sytuacja Finlandii w drugich trzech miesiącach roku jej PKB spadło aż o 1 proc. względem wzrostu o 0,8 proc. w pierwszym kwartale.

Pogłębia się również recesja w objętych programem pomocowym UE i MFW Portugalii: z minus 0,1 proc. w pierwszym kwartale do minus 1,2 proc. w drugim. To samo dotyczy Wielkiej Brytanii, spadek jej PKB w pierwszym kwartale wyniósł 0,3 proc., a w drugim - 0,7 proc.

Z recesji wychodzi natomiast Rumunia, jej PKB w drugim kwartale wzrosło o 0,5 proc., podczas gdy w pierwszym kwartale spadło o 0,1 proc. Choć nadal są "pod kreską", poprawę sytuacji odnotowały Węgry: ich PKB spadło w drugim kwartale o 0,2 proc, ale w pierwszym kwartale spadek ten wynosił aż 1 proc.

Opinie

Ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak o wtorkowych danych Eurostatu o produkcji przemysłowej UE w czerwcu, według których w stosunku do maja spadła ona w Polsce o 2 proc.; był to drugi po Wielkiej Brytanii największy spadek w UE:

"Musimy poczekać na kolejne odczyty, ale te dane wpisują się w scenariusz spowolnienia gospodarczego, które obserwujemy. Ostatnie dane o bilansie płatniczym, które pokazały wyraźny spadek importu też świadczą o tym, że poziom aktywności w Polsce spada.

Eurostat podał dane też o wzroście gospodarczym. O ile w I kw. br. mieliśmy do czynienia ze stagnacją w strefie euro, to w II kw. mamy już wyraźny spadek PKB, a wszystkie znaki wskazują, że w III kw. będziemy mieli jeszcze głębszy spadek. Nie żyjemy w odosobnieniu, więc w jakimś stopniu to odczujemy.

Trochę nas ratuje, to że gospodarka niemiecka (największy partner handlowy Polski - PAP) nadal się pozytywnie wyróżnia w strefie euro. To jednak kwestia czasu, kiedy spowolnienie w Europie będzie miało wyraźniejszy wpływ na Polskę".

Główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski o wtorkowych danych Eurostatu o produkcji przemysłowej UE w czerwcu, według których w stosunku do maja spadła ona w Polsce o 2 proc.; był to drugi po Wielkiej Brytanii największy spadek w UE:

"Dane miesięczne podlegają sporym wahaniom; patrząc na poprzednie miesiące byliśmy wyraźnie lepsi niż reszta. Natomiast patrząc na dane z roku poprzedniego wciąż wyglądamy lepiej, bo mamy wzrost. Ale to jest ten okres, w którym widać, że gospodarka polska reaguje na to, co się dzieje w strefie euro.

Nie ma co się czarować, że pozostaniemy +zieloną wyspą+ w takim sensie, że o ile wzrost gospodarczy może być powyżej zera, w przeciwieństwie do większości krajów europejskich, które albo znajdują się na krawędzie recesji, albo już w niej są. Ale trzeba pamiętać, że dla Polski wzrost na poziomie 2-3 proc. to wynik recesyjny, bo przy tym poziomie firmy nie zatrudniają, a wręcz zwalniają i bezrobocie zaczyna rosnąć.

Skutki dekoniunktury globalnej będą widoczne, mimo że wzrost będzie powyżej zera. Szczególnie w ostatnich dwóch miesiącach widać, kiedy ten wpływ dekoniunktury się pogłębił; produkcja zaczęła wyraźnie hamować, a konsumpcja rośnie wolno. To są efekty, które w strefie euro były widoczne od dwóch kwartałów. Dane ze strefy euro sugerują, że trudno oczekiwać, by te trendy w najbliższych miesiącach zostały odwrócone".

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę