Nasz kraj jest trzecim, po Włoszech i Hiszpanii, producentem warzyw w Unii Europejskiej. Jesteśmy też niekwestionowanym liderem w tym segmencie rolnictwa wśród 12 nowych państw członkowskich.
Najnowsze dane na temat produkcji warzyw w UE (pochodzą z 2010 roku) opublikował Eurostat, czyli unijny urząd statystyczny. Wynika z nich, że UE jako całość wyprodukowała prawie 63,5 mln ton warzyw. Prym wśród warzywnych potęg wiodą Włochy - 13,5 mln ton, oraz Hiszpania - około 12,7 mln ton. Te dwa państwa zresztą od wielu lat utrzymują wiodącą pozycję w produkcji warzyw, czemu sprzyja zarówno ich tradycja kulinarna, jak i klimat. Trzecim krajem pod tym względem jest Polska, ale do Włoch i Hiszpanii mamy już sporą stratę, gdyż nasi rolnicy zbierają "tylko" około 5 mln ton warzyw rocznie. Ale jednocześnie nasz kraj odpowiada za ponad 40 proc. produkcji jarzyn w nowych dwunastu krajach UE.
Ponad 85 proc. warzyw produkowanych w Polsce pochodzi z upraw polowych. W ostatnich 5 latach warzywa uprawiano na powierzchni od 170 tys. ha do 240 tys. ha, co stanowi tylko 2 proc. ogólnej powierzchni uprawnej. Pochodzi jednak z niej aż 8,3 proc. ogólnej produkcji rolnej, natomiast wartość rynkowa wyprodukowanych warzyw to aż 18 proc. ogólnej wartości produkcji roślinnej. Wśród krajów Unii Europejskiej Polska zajmuje pierwsze miejsce w produkcji kapusty i marchwi, trzecie w produkcji cebuli i ogórków, czwarte w produkcji kalafiorów i siódme, tuż za krajami z rejonu Morza Śródziemnego, w produkcji pomidorów polowych. Centralne położenie Polski w Europie oraz umiarkowany klimat stwarzają możliwości uprawy większości gatunków warzyw na obszarze całego kraju, skoncentrowana jest ona jednak przede wszystkim w pięciu województwach: mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i kujawsko-pomorskim.