Polscy rolnicy dostaną najmniej wsparcia w całej UE
24 grudnia 2015
Polscy rolnicy dostaną najmniej wsparcia w całej UE, a to dlatego mniej, bo UE przewiduje że rolnicy indywidualni otrzymają o 50% niższą rekompensatę, niż ci rolnicy którzy są zrzeszeni w grupach producenckich.
Tak więc w całej UE to polskich rolników indywidualnych niezrzeszonych w grupach producenckich jest najwięcej. W związku z tym Polska otrzyma relatywnie najmniej środków z całej puli 125 milionów euro.
Jednym z najważniejszych elementów całej "filozofii" wsparcia finansowego jest zasada "KTO PIERWSZY TEN LEPSZY". Oznacza to, że w przypadku wyczerpania puli 125 milionów euro, przyjmowanie wniosków o rekompensaty natychmiast zostanie wstrzymane.
Komisja Europejska przekazała do zaopiniowania państwom członkowskim Unii Europejskiej projekt rozporządzenia ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia w sektorze owoców i warzyw w związku z wprowadzeniem embarga przez Federację Rosyjską.
Przypominamy więc główne założenia projektu:
- Wsparcie finansowe przyznawane będzie uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw, jak i producentom niebędącym członkami takich organizacji (tj. producentom indywidualnym).
- Wsparcie finansowe przyznawane będzie w przypadku przeprowadzenia tzw. wycofania z rynku (tj. nieprzeznaczenia owoców i warzyw do sprzedaży), niezbierania lub zielonych zbiorów.
- Wsparcie finansowe będzie przyznawane do następujących produktów:
Pomidory (kod CNex07020000) 1,15zł/kg; inne przeznaczenie 0,77zł/kg
Marchew (kod CN07061000) 0,54zł/kg; inne przeznaczenie 0,36zł/kg
Kapusta biała (kod CN07049010) 0,24zł/kg; inne przeznaczenie 0,16zł/kg
Papryka słodka (kod CN07096010) 1,86zł/kg; inne przeznaczenie 1,26zł/kg
Kiwi (kod CN08105000) 1,12zł/kg;inne przeznaczenie 0,83zł/kg
Powyższe ceny zostały przeliczone w oparciu o kurs złotego 4,19 za 1 Euro
PAMIĘTAJMY! POWYŻSZE CENY SĄ PROPONOWANE DLA GRUP PRODUCENCKICH!
ROLNICY INDYWIDUALNI KTÓRZY NIE SĄ ZRZESZENI W GRUPACH PRODUCENCKICH OTRZYMAJĄ POŁOWĘ Z W/W KWOT!
PONADTO:
- Wsparcie finansowe będzie przyznawane w odniesieniu do działań przeprowadzanych w okresie od 18 sierpnia 2014 r. do 30 listopada 2014r.
- Całkowite wsparcie finansowe UE nie przekroczy 125 mln EUR, przy czym 82 mln EUR przeznacza się na wsparcie dla jabłek oraz gruszek, a 43 mln EUR na pozostałe produkty.
- Wsparcie finansowe dla organizacji producentów będzie przyznawane niezależnie od programów operacyjnych, jakie te podmioty mogą realizować.
- W przypadku działania polegającego na tzw. wycofaniu produktów z rynku maksymalne stawki wsparcia za wycofane produkty w zależności od przeznaczenia produktów określone zostały w załączniku do projektu rozporządzenia jak i załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego Komisji 543/2011
- W przypadku wycofywania przez producentów indywidualnych stawki te zostaną dodatkowo pomniejszone o 50% w przypadku przeznaczenia produktów na cele inne niż bezpłatna dystrybucja.
- W przypadku działań niezbierania i zielonych zbiorów maksymalne stawki nie mogą przekroczyć 90% stawki określonej dla wycofań z przeznaczeniem na cele inne niż bezpłatna dystrybucja.
- W przypadku stwierdzenia, że suma kwot wnioskowanych osiągnęła maksymalny poziom wsparcia UE tj. 125 mln EUR, Komisja Europejska niezwłocznie powiadomi państwa członkowskie o konieczności wstrzymania
przyjmowania wniosków i ewentualnym zastosowaniu współczynnika redukcji. Oznacza to, że przy składaniu i
rozpatrywaniu wniosków obowiązywać będzie zasada „kto pierwszy ten lepszy”.
- Wnioski o płatność można będzie składać do dnia 12 grudnia 2014 r.
- Państwa członkowskie wyznaczą odpowiednie instytucje administrujące
tymczasowym nadzwyczajnym systemem wsparcia do 30 września 2014 r.
- Wypłata wsparcia będzie mogła być realizowana po 16 października 2014 r.
- Wsparcie finansowe zostanie wypłacone do 30 czerwca 2015 r.