Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polagra 2008 – Premiery

14 marca 2008
Już po raz drugi Międzynarodowe Targi Poznańskie zorganizowały w okresie zimowym (15-17 lutego) Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa. Odwiedziło je ok. 40 tys. gości, a ofertę wystawienniczą zaprezentowało 300 wystawców. Uzupełnienie ekspozycji stanowiły konferencje. Wśród nich było Forum Roślin Energetycznych, zorganizowane przez redakcję „Czystej Energii” we współpracy z MTP. Wzięło w nim udział ok. 150 osób wywodzących się ze środowisk związanych z rolnictwem, energetyką i uczelniami.
W 2007 r. do ARiMR złożono wnioski o dofinansowanie 8783 ha plantacji roślin energetycznych możliwych do wykorzystania przez energetykę. W stosunku do 2006 r. nie odnotowano w tym zakresie żadnego wzrostu.
Referenci przedstawili całą gamę propozycji upraw, scharakteryzowali ich agrotechnikę oraz walory energetyczne. Nie zabrakło referatu o chorobach i szkodnikach, które mogą zaatakować plantacje. Mówiono też o rozwoju zaplecza technicznego dla upraw tego rodzaju roślin, o zbiorach, a także o przetwórstwie biomasy na paliwa.
Dużym zainteresowaniem cieszył się referat dotyczący kierunku rozwoju dopłat i warunków, jakie należy spełnić, ubiegając się o nie, który wygłosiła Marlena Jędrzejewska (ARiMR). Przedstawiła wytyczne, którymi trzeba się kierować, aby uzyskać dopłatę. M. Jędrzejewska powiedziała: - W tym roku uległy zmianie zasady przyznawania tych płatności. Jednak podstawowy cel, aby biomasa z tych upraw była wykorzystana wyłącznie na cele energetyczne, pozostaje w mocy. Powierzchnia referencyjna dla całej UE wynosi 2 mln ha. Jeżeli powierzchnia kwalifikowana w ramach całej UE ulega przekroczeniu, Komisja stosuje współczynnik jej redukcji. Powierzchnia referencyjna 2 mln ha okazała się niewystarczająca, więc teraz trwa w UE debata na temat jej zwiększenia. Wywiązała się dyskusja, wiele pytań dotyczyło powierzchni referencyjnej i plonu reprezentatywnego.
Pojawiające się w prasie codziennej informacje, jakoby uprawy roślin energetycznych stanowiły zagrożenie dla produkcji żywności, dementował Kazimierz Żmuda (MRiRW)
Miłą niespodziankę sprawił swym przybyciem Krzysztof Ardanowski, doradca prezydenta RP ds. rozwoju rolnictwa. Poproszony o zabranie głosu powiedział:- Rozwój wykorzystania roślin energetycznych w celach energetycznych jest naturalną szansą dla rolnictwa. Oczywiście toczy się dyskusja i będzie się toczyła – na razie całkowicie wydumana i bałamutna, że rozwój takich plantacji już w tej chwili przekłada się na ceny żywności. Jestem przekonany, że jest to sektor, który dobrze rokuje, choć boryka się również z pewnymi problemami.
K. Ardanowski poinformował, że w toczącej się dyskusji w UE, dotyczącej przyszłości wsparcia dla roślin energetycznych, nie ma głosów sprzeciwu. Unia jest przekonana, że obrano kierunek, w którym należy podążać. Doradca prezydenta odniósł się również do charakteru Forum, mówiąc:- Forum ma pewną zaletę. Następuje tu wymiana poglądów ludzi, którzy wiedzą, o czym mówią. Nie przychodzą tylko ci, którzy są zainteresowani, ale również ci, którzy mają już osobiste doświadczenia związane czy to z uprawą, czy z przetwarzaniem. I właśnie głosy z takich środowisk są najlepszym argumentem dla kolejnych ministrów, żeby pewne działania poprawiać, korygować oraz kontynuować.
Następnie zapowiedział zorganizowanie dużej konferencji pod auspicjami prezydenta.
Po tej wypowiedzi ponownie rozpoczęła się ciekawa dyskusja z udziałem K. Żmudy oraz przedstawicieli PIB i PIGEO, która trwała jeszcze dwie godziny po planowanym zakończeniu Forum.
Prezentacje oraz szerszą relację zamieszczono na www.czystaenergia.pl/Seminaria/Polagra 2008.





POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę