Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polacy w pajęczynie

19 stycznia 2004

Mniej niż co trzeci Polak ma dostęp do Internetu - wynika z przeprowadzonych przez OBOP badań. Co ciekawe - niewiele więcej osób chce mieć taki dostęp.

Tylko 28 proc. Polaków ma dostęp do Internetu - wynika z badań TNS OBOP przeprowadzonych w 2003 r. na zlecenie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Co ciekawe, spośród osób, które nie mają dostępu do sieci, jedynie 6,2 proc. deklaruje chęć jego posiadania.

Jak było do przewidzenia, największy odsetek osób, które mają dostęp do Internetu, występuje wśród nastolatków - 65 proc. z nich deklaruje dostęp do sieci. Najmniejszy sentyment do Internetu wykazują najstarsi - jedynie dwa procent sześćdziesięciolatków deklaruje dostęp do sieci.

Z badań OBOP wynika, że z Internetu najczęściej korzystamy w domu - deklaruje to 56,7 proc. ankietowanych. 24,2 proc. ankietowanych korzysta z dostępu do sieci w pracy, 18 proc. - w szkole. Coraz popularniejszą formą korzystania z Internetu są kawiarenki internetowe - odwiedza je 14,1 proc. osób deklarujących dostęp do sieci. Jak zauważa OBOP, ciekawym zjawiskiem jest fakt, że 16 proc. badanych deklarujących posiadanie dostępu do Internetu w ogóle z niego nie korzysta. Dla 23,5 proc z tej grupy korzystanie z Internetu jest zbyt skomplikowane, dla 16,5 proc. - za drogie. Pozostali nie potrafią podać powodów swojej niechęci do sieci.

63 proc. polskich internautów dostęp do sieci ma za pośrednictwem Telekomunikacji Polskiej - najczęściej przez modem (34,3 proc.) i stałe łącze (19,4 proc.) Według badań OBOP, z Neostrady korzystało zaledwie 1,8 proc. ankietowanych, jednak badanie przeprowadzano jeszcze przed ubiegłorocznymi promocjami tego produktu.

Ci, którzy mają dostęp do sieci w domu, oceniają jego funkcjonowanie na średnim poziomie. Najwyższe oceny respondenci wystawiali jakości połączenia, najsłabsze - jego cenie. Tej oceny nie zmieniały nawet oferowane przez TP SA pakiety internetowe. Ich użytkownicy płacili za korzystanie z sieci średnio 81,95 miesięcznie. Koszt ten jest dużo niższy w przypadku abonentów korzystających z impulsowego rozliczenia połączeń z Internetem w ramach posiadanego podstawowego pakietu telefonicznego, który wynosi 20,81 zł. Jeżeli już mamy dostęp do Internetu, korzystamy z niego bardzo często - 31,2 proc. ankietowanych przez OBOP deklaruje, że łączy się z siecią codziennie, 18,7 proc. - 3-5 razy w tygodniu, 30,5 proc. zagląda na strony internetowe 1-2 razy w tygodniu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę