Mniej niż co trzeci Polak ma dostęp do Internetu - wynika z przeprowadzonych przez OBOP badań. Co ciekawe - niewiele więcej osób chce mieć taki dostęp.
Tylko 28 proc. Polaków ma dostęp do Internetu - wynika z badań TNS OBOP przeprowadzonych w 2003 r. na zlecenie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Co ciekawe, spośród osób, które nie mają dostępu do sieci, jedynie 6,2 proc. deklaruje chęć jego posiadania.
Jak było do przewidzenia, największy odsetek osób, które mają dostęp do Internetu, występuje wśród nastolatków - 65 proc. z nich deklaruje dostęp do sieci. Najmniejszy sentyment do Internetu wykazują najstarsi - jedynie dwa procent sześćdziesięciolatków deklaruje dostęp do sieci.
Z badań OBOP wynika, że z Internetu najczęściej korzystamy w domu - deklaruje to 56,7 proc. ankietowanych. 24,2 proc. ankietowanych korzysta z dostępu do sieci w pracy, 18 proc. - w szkole. Coraz popularniejszą formą korzystania z Internetu są kawiarenki internetowe - odwiedza je 14,1 proc. osób deklarujących dostęp do sieci. Jak zauważa OBOP, ciekawym zjawiskiem jest fakt, że 16 proc. badanych deklarujących posiadanie dostępu do Internetu w ogóle z niego nie korzysta. Dla 23,5 proc z tej grupy korzystanie z Internetu jest zbyt skomplikowane, dla 16,5 proc. - za drogie. Pozostali nie potrafią podać powodów swojej niechęci do sieci.
63 proc. polskich internautów dostęp do sieci ma za pośrednictwem Telekomunikacji Polskiej - najczęściej przez modem (34,3 proc.) i stałe łącze (19,4 proc.) Według badań OBOP, z Neostrady korzystało zaledwie 1,8 proc. ankietowanych, jednak badanie przeprowadzano jeszcze przed ubiegłorocznymi promocjami tego produktu.
Ci, którzy mają dostęp do sieci w domu, oceniają jego funkcjonowanie na średnim poziomie. Najwyższe oceny respondenci wystawiali jakości połączenia, najsłabsze - jego cenie. Tej oceny nie zmieniały nawet oferowane przez TP SA pakiety internetowe. Ich użytkownicy płacili za korzystanie z sieci średnio 81,95 miesięcznie. Koszt ten jest dużo niższy w przypadku abonentów korzystających z impulsowego rozliczenia połączeń z Internetem w ramach posiadanego podstawowego pakietu telefonicznego, który wynosi 20,81 zł. Jeżeli już mamy dostęp do Internetu, korzystamy z niego bardzo często - 31,2 proc. ankietowanych przez OBOP deklaruje, że łączy się z siecią codziennie, 18,7 proc. - 3-5 razy w tygodniu, 30,5 proc. zagląda na strony internetowe 1-2 razy w tygodniu.