Ponad połowa Polaków (58 proc.) sprzeciwia się budowie elektrowni atomowej w naszym kraju. Budowę elektrowni jądrowej w polsce akceptuje jedna czwarta badanych (25 proc.) - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Ogólny rozwój energetyki atomowej w celu ograniczenia zależności ludzi od ropy i węgla popiera 30 proc. ankietowanych przez CBOS.
Zwolennicy budowy elektrowni jądrowej w Polsce przeważają wśród mężczyzn, osób lepiej wykształconych i uznających się za zamożnych, mieszkańców dużych miast.
Dla zwolenników budowy elektrowni jądrowych w Polsce najważniejszym argumentem jest możliwość uzyskania stosunkowo taniej energii. Zwracają oni także uwagę na korzyść dla środowiska.
Wśród przeciwników budowy elektrowni atomowych w Polsce blisko jedna trzecia (30 proc., czyli 17 proc. ogółu badanych) boi się przede wszystkim możliwości awarii i wybuchu jądrowego. Pozostali respondenci należący do grupy przeciwników uważają, że energia ta zagraża życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku w normalnym użytkowaniu - podaje CBOS. Jednak znaczna część przeciwników energetyki jądrowej (22 proc. czyli 13 proc. ogółu badanych) wyraża niechęć, nie potrafiąc w ogóle sprecyzować swych obaw.
16 proc. ankietowanych obawia się konfliktów międzynarodowych wywołanych konkurencją o dostęp do źródeł energii. Tyle samo (16 proc.) jest zaniepokojonych zanieczyszczeniem środowiska z powodu budowy i późniejszego funkcjonowania elektrowni - wynika z badań CBOS.
Jedna piąta badanych (20 proc.) bardzo obawia się, że deficyt i wysokie ceny energii zakłócą równowagę światowej gospodarki. Największa grupa (43 proc.) niepokoi się o to w średnim stopniu, co piąty respondent (21 proc.) - w niewielkim, a 7 proc. w ogóle nie ma takich lęków.
Z sondażu wynika, że większość Polaków (85 proc.) popiera stworzenie zachęt podatkowych dla rozwoju alternatywnych źródeł energii, np. energii słonecznej czy też pochodzącej z wiatru. Prawie połowa (48 proc.) zaakceptowałaby wzrost cen samochodów, jeżeli zużywałyby mniej paliwa.
Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 2-5 czerwca na 1041-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.