Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polacy nauczą szacunku dla wody

1 czerwca 2006

Pod auspicjami UNESCO zostanie otwarte w Łodzi Regionalne Centrum Ekohydrologii. To pierwsza taka placówka na świecie, która ma za zadanie kompleksowo podejść do rozwiązywania problemów z wodą.

To wielkie święto dla polskiej nauki. Starania o Centrum rozpoczęła dwa lata temu Polska Akademia Nauk, a konkurencja była ostra, rywalizowaliśmy z Wiedniem. Udało się jednak przekonać UNESCO, że najlepszym miejscem będzie Polska i 8 marca w Paryżu min. nauki Michał Seweryński podpisał z Koichiro Matsuura, dyrektorem generalnym UNESCO umowę o powstaniu placówki w Łodzi. - Bardzo nas to cieszy. Do tej pory naukowcy z Polski mieli kontakty zagraniczne, ale odstawaliśmy na poziomie organizacyjnym. To okazja, aby umiędzynarodowić polską naukę - mówi prof. Leszek Kaczmarek z PAN. Uroczystość otwarcia i wciągnięcie na maszt błękitnej flagi ONZ zaplanowano na dzisiaj. Jakie zadania stoją przed naszymi naukowcami? - Problemów do rozwiązania jest wiele, ale podstawowy jest taki, że ludziom wydaje się, że wodę można czerpać bez żadnych ograniczeń i nigdy jej nie zabraknie. A to nieprawda. Łódzkie centrum ma okazję pokazać jak traktować wodę z respektem - mówi dr David Harper, z University of Leicester.

Ekohydrologia to pierwsza nauka, który szuka rozwiązań systemowych dla wody, np. dlaczego mimo istniejących oczyszczalni wiele rzek nadal jest brudnych - Okazało się, że oczyszczalnie ścieków likwidują tylko 50 proc. trafiających do rzeki zanieczyszczeń, np. fosforanów. Druga połowa trafia do rzeki wprost z krajobrazu z tzw. źródeł rozproszonych. Co to oznacza? Że możemy mieć super- czystą wodę z oczyszczalni, a stan rzeki nadal będzie niezadowalający. A my zajmiemy się właśnie tymi nieczystościami, które trafiają do rzek z pominięciem oczyszczalni - mówi prof. Maciej Zalewski z katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, szef centrum.

Łódzcy naukowcy już od wielu lat badali m.in. zalew Sulejowski, gdzie udało im się ustalić, że wprowadzając tylko niewielki korekty w poziomie wody, można zastopować rozwój przykrywających wodę sinic. A podczas tegorocznego Światowego Forum Wody w Meksyku opowiadali, jak restaurować rzeki na przykładzie Sokołówki i Neru.

Doświadczenia z Łodzi mają charakter uniwersalny i przydają się naukowcom z całego świata - Już teraz gościmy stażystów z Afryki i Azji. I nie są to tylko studenci, ale profesorowie lub szefowie departamentów ochrony środowiska z Sudanu czy Zairu. Zdobytą u nas wiedzę wykorzystają w swoich krajach, aby lepiej gospodarować wodą. Ponieważ nasza placówka jest pierwszą na świecie, to będziemy pomagali założyć kolejne w Argentynie i Indonezji. Zmienia się nasz statut, dotychczas byliśmy Instytutem PAN, a teraz Międzynarodowym. Oznacza to, że pojawimy się we wszystkich oficjalnych dokumentach ONZ - dodaje prof. Zalewski.

Do tej pory w Polsce istniało tylko jedno centrum pod auspicjami UNESCO - Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. - Po dziesięciu latach jego działalności możemy śmiało powiedzieć, że odniosło ono ogromny sukces na świecie. Liczymy, że z powstającym w Łodzi ośrodkiem będzie podobnie - dodaje prof. Kaczmarek.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę