Jeden z głównych motorów wzrostu gospodarczego – konsumpcja prywatna – dostaje coraz wyraźniejszej zadyszki - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Polacy są w coraz gorszej sytuacji finansowej. To dobry moment, by zrezygnować z części wydatków. Ekonomiści, z którymi rozmawialiśmy, sądzą, że dynamika konsumpcji zapewne spadnie poniżej 2 proc., czyli poziomu rzadko notowanego w polskiej gospodarce. Od początku ubiegłej dekady tak słabego roku jeszcze nie było, choć zdarzały się pojedyncze kwartały konsumpcyjnej zapaści. Ostatnio w 2009 r., gdy spożycie prywatne wzrosło o zaledwie 1,2 proc. w II kwartale. Ale wtedy polska gospodarka była świeżo po uderzeniu pierwszej fali kryzysu wywołanej upadkiem Lehman Brothers.
Teraz spadek dynamiki konsumpcji nie jest tak szybki, ale to też może oznaczać, że potrwa dłużej. Co za tym przemawia? Przede wszystkim słabość rynku pracy. Fundusz płac, czyli łączna wartość pensji ze wszystkich etatów w firmach, rośnie słabo, poniżej inflacji. To oznacza, że siła nabywcza konsumentów słabnie. Co już przekłada się na wyniki sprzedaży detalicznej. W kwietniu jej dynamika była zaskakująco niska, wyniosła 5,5 proc. Analitycy spodziewali się, że będzie to około 9,4 proc. w skali roku.
To, że w ogóle sprzedaż detaliczna rośnie, zawdzięczamy przede wszystkim zmianie nawyków klientów sklepów. Od dłuższego czasu wybierają oni duże, tańsze supermarkety kosztem małych, osiedlowych sklepów i bazarów, których GUS nie bada, bo zajmuje się obrotami tylko tych, które zatrudniają więcej niż 9 osób.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej
8981046
1