Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pół roku stabilizacji

19 maja 2010
Wzrost cen państwowej ziemi rolniczej wyhamował. Przez ostatnie pół roku wartość gruntów wzrosła minimalnie. Teraz czeka nas stabilizacja,. Ceny będą szły w górę, ale o gwałtownych wzrostach rzędu 30% rocznie możemy zapomnieć.

Według najnowszych danych średnia cena gruntów w pierwszym kwartale 2010 roku wyniosła 14 533 zł za jeden hektar. Oznacza to, że w ostatnim czasie ceny praktycznie się nie zmieniły. Ale nie oznacza, że nie będą rosły.

Tomasz Nawrocki, prezes ANR - "myślę, że ten poziom będzie się stabilny choć przewidujemy powolny wzrost choć on nie będzie tak spektakularny jak w latach ubiegłych kiedy ceny gruntów będą rosły o 30% ale myślę, że ten wzrost na poziomie 10% powinniśmy zaobserwować w tym roku."

Zdaniem samorządu rolniczego gospodarze są teraz mniej zainteresowani ziemią, bo duże zakupu już zrobili.

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR - "W zeszłym roku spieszyli się ludzie bo myśleli, ze to będzie ostatni rok kredytów preferencyjnych dzisiaj już wiedzą że są one do 2013 więc nie ma decyzji nagłych , że trzeba wykupywać."

Wpływ na mniejsze zainteresowanie może mieć także dostępność finansowania takich inwestycji.

Tomasz Nawrocki, prezes ANR -"Tradycyjnie również dostępność do kredytów preferencyjnych które zawsze w pierwszym kwartale są nieco mniej dostępne, bo banki dopiero ruszają z procedurą kredytowania preferencyjnego."

Najwyższe ceny uzyskano tradycyjnie w województwach: wielkopolskim, małopolskim i śląskim, a najniższe w: lubelskim, lubuskim i podkarpackim.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę