Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Pogorszenie nastrojów społecznych w marcu

3 grudnia 2015
Nastroje społeczne w marcu pogorszyły się. Gorsza jest ocena stanu polskiej gospodarki, której towarzyszy bardziej krytyczne postrzeganie sytuacji na rynku pracy zarówno w wymiarze szans znalezienia zatrudnienia, jak i poczucia zagrożenia bezrobociem - wynika z badania CBOS.
"Już drugi z kolei miesiąc pogarszają się opinie o ogólnej sytuacji w kraju, jakości życia politycznego oraz o stanie polskiej gospodarki. Trzeba zaznaczyć, że odsetki badanych negatywnie postrzegających sferę publiczną należą do najwyższych w ciągu ostatnich kilku lat" - napisano w komunikacie CBOS.
"Minimalnie gorzej niż przed miesiącem oceniane są również warunki materialne gospodarstw domowych respondentów oraz sytuacja w ich zakładach pracy. W przewidywaniach na najbliższy rok umocniło się w większości analizowanych sfer i tak już dominujące przekonanie o utrzymaniu status quo" - dodano.
Z badania CBOS wynika, że ponad dwie trzecie ankietowanych (68 proc., od lutego wzrost o 2 punkty) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku, jedna piąta zaś (19 proc.) wyraża przeciwną opinię.
Gorsze niż przed miesiącem są oceny sytuacji gospodarczej w kraju.
"Obecnie co drugi ankietowany (50 proc., wzrost o 5 punktów) uważa, że jest ona zła, co trzeci (33 proc., spadek o 6 punktów) - że przeciętna, a co ósmy (12 proc.) - że dobra" - napisano.
Od lutego nie zmieniły się znacząco oceny poziomu życia badanych i ich rodzin.
"Najwięcej osób deklaruje, że żyje im się przeciętnie (46 proc., wzrost o 3 punkty), trochę mniej jest tych, które twierdzą, że dobrze (41 proc., spadek o 2 punkty), a najmniej - źle oceniających jakość życia swojej rodziny (13 proc.)" - napisano.
Z badania CBOS wynika, że warunki materialne swoich gospodarstw domowych respondenci najczęściej określają jako przeciętne (48 proc., od lutego wzrost o 5 punktów), rzadziej jako dobre (38 proc., spadek o 4 punkty), a najrzadziej jako złe (14 proc.).
W porównaniu z zeszłym miesiącem jedynie w minimalnym stopniu zmieniły się opinie o sytuacji w zakładach pracy.
"Nadal prawie połowa pracujących (46 proc., spadek o 2 punkty) uważa, że jest ona dobra, jedna trzecia (33 proc.) - że przeciętna, a co piąty zatrudniony (19 proc.) uznaje ją za złą. Należy zaznaczyć, że marzec jest drugim z kolei miesiącem nieznacznego pogarszania się ocen w tym zakresie" - napisano.
CBOS podaje, że sytuacja polityczna w Polsce niezmiennie oceniana jest bardzo krytycznie - większość respondentów postrzega ją negatywnie (54 proc., od lutego wzrost o 3 punkty), co trzeci uznaje za przeciętną (33 proc., spadek o 3 punkty), a jedynie co czternasty (7 proc.) ocenia pozytywnie.



POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę