Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pogorszenie nastrojów społecznych w marcu

3 grudnia 2015
Nastroje społeczne w marcu pogorszyły się. Gorsza jest ocena stanu polskiej gospodarki, której towarzyszy bardziej krytyczne postrzeganie sytuacji na rynku pracy zarówno w wymiarze szans znalezienia zatrudnienia, jak i poczucia zagrożenia bezrobociem - wynika z badania CBOS.
"Już drugi z kolei miesiąc pogarszają się opinie o ogólnej sytuacji w kraju, jakości życia politycznego oraz o stanie polskiej gospodarki. Trzeba zaznaczyć, że odsetki badanych negatywnie postrzegających sferę publiczną należą do najwyższych w ciągu ostatnich kilku lat" - napisano w komunikacie CBOS.
"Minimalnie gorzej niż przed miesiącem oceniane są również warunki materialne gospodarstw domowych respondentów oraz sytuacja w ich zakładach pracy. W przewidywaniach na najbliższy rok umocniło się w większości analizowanych sfer i tak już dominujące przekonanie o utrzymaniu status quo" - dodano.
Z badania CBOS wynika, że ponad dwie trzecie ankietowanych (68 proc., od lutego wzrost o 2 punkty) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku, jedna piąta zaś (19 proc.) wyraża przeciwną opinię.
Gorsze niż przed miesiącem są oceny sytuacji gospodarczej w kraju.
"Obecnie co drugi ankietowany (50 proc., wzrost o 5 punktów) uważa, że jest ona zła, co trzeci (33 proc., spadek o 6 punktów) - że przeciętna, a co ósmy (12 proc.) - że dobra" - napisano.
Od lutego nie zmieniły się znacząco oceny poziomu życia badanych i ich rodzin.
"Najwięcej osób deklaruje, że żyje im się przeciętnie (46 proc., wzrost o 3 punkty), trochę mniej jest tych, które twierdzą, że dobrze (41 proc., spadek o 2 punkty), a najmniej - źle oceniających jakość życia swojej rodziny (13 proc.)" - napisano.
Z badania CBOS wynika, że warunki materialne swoich gospodarstw domowych respondenci najczęściej określają jako przeciętne (48 proc., od lutego wzrost o 5 punktów), rzadziej jako dobre (38 proc., spadek o 4 punkty), a najrzadziej jako złe (14 proc.).
W porównaniu z zeszłym miesiącem jedynie w minimalnym stopniu zmieniły się opinie o sytuacji w zakładach pracy.
"Nadal prawie połowa pracujących (46 proc., spadek o 2 punkty) uważa, że jest ona dobra, jedna trzecia (33 proc.) - że przeciętna, a co piąty zatrudniony (19 proc.) uznaje ją za złą. Należy zaznaczyć, że marzec jest drugim z kolei miesiącem nieznacznego pogarszania się ocen w tym zakresie" - napisano.
CBOS podaje, że sytuacja polityczna w Polsce niezmiennie oceniana jest bardzo krytycznie - większość respondentów postrzega ją negatywnie (54 proc., od lutego wzrost o 3 punkty), co trzeci uznaje za przeciętną (33 proc., spadek o 3 punkty), a jedynie co czternasty (7 proc.) ocenia pozytywnie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę