Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podstawowa lokalizacja elektrowni jądrowej - ok. 2017 r.

27 lutego 2015
Pod­sta­wo­wa lo­ka­li­za­cja pierw­szej elek­trow­ni ją­dro­wej w Pol­sce może być wstęp­nie wska­za­na ok. 2017 roku – podał pre­zes spół­ki PGE EJ1. Lo­ka­li­za­cja pod­sta­wo­wa musi być po­da­na na eta­pie przy­go­to­wy­wa­nia ra­por­tu oceny od­dzia­ły­wa­nia in­we­sty­cji na śro­do­wi­sko.

Dwie ba­da­ne lo­ka­li­za­cje elek­trow­ni: "Żar­no­wiec" i "Cho­cze­wo" znaj­du­ją się na te­re­nie gmin Gnie­wi­no, Cho­cze­wo i Kro­ko­wa na Po­mo­rzu.

Pre­zes za­rzą­du PGE EJ1 Sp. z o.o., Jacek Ci­chosz po­wie­dział na kon­fe­ren­cji pra­so­wej w czwar­tek w Gdań­sku, że „na eta­pie przy­go­to­wy­wa­nia ra­por­tu z oceną od­dzia­ły­wa­nia na śro­do­wi­sko (...) mu­si­my w ra­por­cie za­wrzeć wska­za­nie, które jest lo­ka­li­za­cją pod­sta­wo­wą”. Podał, że „wstęp­nie to może być około 2017 roku”.

Ba­da­nia śro­do­wi­sko­we i lo­ka­li­za­cyj­ne dla elek­trow­ni ją­dro­wej pro­wa­dzi­ła firma Wor­ley­Par­sons, z którą w grud­niu ub. roku PGE EJ ze­rwa­ła kon­trakt. Do­koń­cze­niem badań po­kie­ru­je sama grupa PGE. Celem badań jest stwier­dze­nie, czy dana lo­ka­li­za­cja bę­dzie od­po­wied­nia dla elek­trow­ni ją­dro­wej z punk­tu wi­dze­nia śro­do­wi­ska i bez­pie­czeń­stwa ją­dro­we­go.

Dy­rek­tor Biura Lo­ka­li­za­cji, In­fra­struk­tu­ry i Ochro­ny Śro­do­wi­ska PGE EJ1, Ma­ciej Stry­jec­ki po­wie­dział dzien­ni­ka­rzom, że spół­ka ana­li­zu­je wy­ni­ki badań prze­pro­wa­dzo­nych w ub. roku. "Sta­ra­my się za­pew­nić kon­ty­nu­ację tych badań, które tego wy­ma­ga­ją przez co naj­mniej dwa lata" – dodał.

Za­po­wie­dzia­no, że od marca 2015 r. w lo­ka­li­za­cjach pro­wa­dzo­ne będą do­dat­ko­we ba­da­nia przy­rod­ni­cze i hy­dro­ge­olo­gicz­ne. We wrze­śniu spół­ka pla­nu­je prze­pro­wa­dzić kon­sul­ta­cje spo­łecz­ne i eks­perc­kie do­ty­czą­ce wy­ni­ków badań i ana­liz.

Ci­chosz za­po­wie­dział, że w dru­giej po­ło­wie tego roku uru­cho­mio­ne zo­sta­nie Po­stę­po­wa­nie Zin­te­gro­wa­ne, ro­dzaj zło­żo­ne­go prze­tar­gu, w któ­rym ma być wy­ło­nio­ne kon­sor­cjum firm, które bę­dzie od­po­wie­dzial­ne m.?in. za wybór tech­no­lo­gii, bu­do­wę, uru­cho­mie­nie i fi­nan­so­wa­nie bu­do­wy elek­trow­ni. „Pro­wa­dzi­my teraz roz­mo­wy z po­ten­cjal­ny­mi fir­ma­mi i kon­sor­cja­mi, które (…) wy­ra­ża­ją za­in­te­re­so­wa­nie uczest­nic­twem w tym prze­tar­gu” – dodał. Jak po­wie­dział, „przed­mio­tem dys­ku­sji są kwe­stie zwią­za­ne z na­szy­mi ocze­ki­wa­nia­mi do­ty­czą­cy­mi m.?in. po­zio­mu za­an­ga­żo­wa­nia ka­pi­ta­ło­we­go, moż­li­wych me­cha­ni­zmów i mo­de­li fi­nan­so­wa­nia in­we­sty­cji”. Prze­wi­du­je, że pro­ces prze­tar­go­wy może po­trwać około dwóch, do trzech lat.

Spół­ka za­po­wie­dzia­ła, że jesz­cze w I kwar­ta­le 2015 r. go­to­wa jest pod­pi­sać Po­ro­zu­mie­nie o współ­pra­cy i roz­wo­ju z gmi­na­mi: Cho­cze­wo, Kro­ko­wa i Gnie­wi­no oraz sa­mo­rzą­dem wo­je­wódz­twa po­mor­skie­go. Plan współ­pra­cy ma okre­ślać za­sa­dy, spo­sób i har­mo­no­gram pro­wa­dze­nia przez stro­ny dzia­łań ko­mu­ni­ka­cyj­no-edu­ka­cyj­nych, a w Pla­nie roz­wo­ju mają być wska­za­ne przed­się­wzię­cia in­we­sty­cyj­ne w za­kre­sie in­fra­struk­tu­ry to­wa­rzy­szą­cej oraz roz­wo­ju lo­kal­ne­go rynku pracy.

Na pod­sta­wie wy­ni­ków naj­now­szych badań opi­nii pu­blicz­nej (z okre­su paź­dzier­nik-li­sto­pad 2014 r.) po­in­for­mo­wa­no, że miesz­kań­cy gmin Kro­ko­wa, Gnie­wi­no i Cho­cze­wo po­pie­ra­ją bu­do­wę elek­trow­ni ją­dro­wej, za­rów­no gdzieś w kraju jak i w swoim są­siedz­twie. An­drzej Olę­kie­wicz z TNS Pol­ska po­wie­dział, że „te trzy gminy lo­ka­li­za­cyj­ne cały czas są w więk­szo­ści za in­we­sty­cją, chcą tej in­we­sty­cji, widzą wię­cej ko­rzy­ści”.

Podał, że za bu­do­wą ato­mów­ki w są­siedz­twie opo­wia­da się 66 proc. py­ta­nych w gmi­nie Kro­ko­wa; w tej gmi­nie na­stą­pił naj­więk­szy 6 proc. spa­dek po­par­cia od ostat­nie­go ba­da­nia sprzed pół roku. W gmi­nach Cho­cze­wo i Gnie­wi­no bu­do­wę elek­trow­ni po­pie­ra po 78 proc. py­ta­nych. W gmi­nie Cho­cze­wo, w po­rów­na­niu sprzed pół roku za­no­to­wa­no 18 proc. wzrost po­par­cia; w gmi­nie Gnie­wi­no – 2 proc. spa­dek po­par­cia.

Podał, że po­par­cie dla in­we­sty­cji ro­śnie też wśród miesz­kań­ców wo­je­wódz­twa po­mor­skie­go; plan bu­do­wy w są­siedz­twie po­par­ło 70 proc. py­ta­nych, o 5 proc. wię­cej niż na wio­snę 2014 roku. W mniej­szym stop­niu po­pie­ra­ją in­we­sty­cję miesz­kań­cy Trój­mia­sta; bu­do­wę elek­trow­ni w są­siedz­twie po­par­ło 56 proc. py­ta­nych, o 8 proc. wię­cej niż pól roku wcze­śniej.

Olę­kie­wicz za­uwa­żył, że „zmie­nia się po­strze­ga­nie za­gro­żeń zwią­za­nych z in­we­sty­cją”. „Na po­cząt­ku ponad 60 proc. py­ta­nych oba­wia­ła się awa­rii; teraz oba­wia się tego ok. 30-40 proc. py­ta­nych” – po­wie­dział. Dodał, obec­nie py­ta­ni o obawy mówią o za­go­spo­da­ro­wa­niu od­pa­dów ra­dio­ak­tyw­ny­mi. Za­zna­czył, że „wraz ze wzro­stem wie­dzy jest mniej obaw, a po­ja­wia się więk­sza świa­do­mość ko­rzy­ści, jakie można od­nieść z in­we­sty­cji”. Jako głów­ne ko­rzy­ści py­ta­ni wy­mie­nia­li: tań­szą elek­trycz­ność, po­wsta­nie no­wych miejsc pracy i roz­wój gminy.

Ba­da­nia son­da­żo­we na zle­ce­nie PGE EJ1 są pro­wa­dzo­ne od 2011 r. dwa razy w roku przez In­sty­tut TNS Pol­ska w po­ten­cjal­nych lo­ka­li­za­cjach oraz w wy­bra­nych gmi­nach są­sied­nich.

PGE EJ1 to spół­ka ce­lo­wa, po­wo­ła­na do bu­do­wy i eks­plo­ata­cji elek­trow­ni ją­dro­wej. We­dług har­mo­no­gra­mu, wła­ści­wa bu­do­wa pierw­sze­go bloku po­win­na ru­szyć w 2020 r., a do końca 2024 r. miał­by on zo­stać od­da­ny do eks­plo­ata­cji. Ty­dzień temu wi­ce­mi­ni­ster skar­bu Zdzi­sław Gaw­lik py­ta­ny w Sej­mie o to, kiedy w Pol­sce po­wsta­nie elek­trow­nia ato­mo­wa, od­parł: "myślę, że to bę­dzie 2027 r."


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę