OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Podstawowa lokalizacja elektrowni jądrowej - ok. 2017 r.

27 lutego 2015
Pod­sta­wo­wa lo­ka­li­za­cja pierw­szej elek­trow­ni ją­dro­wej w Pol­sce może być wstęp­nie wska­za­na ok. 2017 roku – podał pre­zes spół­ki PGE EJ1. Lo­ka­li­za­cja pod­sta­wo­wa musi być po­da­na na eta­pie przy­go­to­wy­wa­nia ra­por­tu oceny od­dzia­ły­wa­nia in­we­sty­cji na śro­do­wi­sko.

Dwie ba­da­ne lo­ka­li­za­cje elek­trow­ni: "Żar­no­wiec" i "Cho­cze­wo" znaj­du­ją się na te­re­nie gmin Gnie­wi­no, Cho­cze­wo i Kro­ko­wa na Po­mo­rzu.

Pre­zes za­rzą­du PGE EJ1 Sp. z o.o., Jacek Ci­chosz po­wie­dział na kon­fe­ren­cji pra­so­wej w czwar­tek w Gdań­sku, że „na eta­pie przy­go­to­wy­wa­nia ra­por­tu z oceną od­dzia­ły­wa­nia na śro­do­wi­sko (...) mu­si­my w ra­por­cie za­wrzeć wska­za­nie, które jest lo­ka­li­za­cją pod­sta­wo­wą”. Podał, że „wstęp­nie to może być około 2017 roku”.

Ba­da­nia śro­do­wi­sko­we i lo­ka­li­za­cyj­ne dla elek­trow­ni ją­dro­wej pro­wa­dzi­ła firma Wor­ley­Par­sons, z którą w grud­niu ub. roku PGE EJ ze­rwa­ła kon­trakt. Do­koń­cze­niem badań po­kie­ru­je sama grupa PGE. Celem badań jest stwier­dze­nie, czy dana lo­ka­li­za­cja bę­dzie od­po­wied­nia dla elek­trow­ni ją­dro­wej z punk­tu wi­dze­nia śro­do­wi­ska i bez­pie­czeń­stwa ją­dro­we­go.

Dy­rek­tor Biura Lo­ka­li­za­cji, In­fra­struk­tu­ry i Ochro­ny Śro­do­wi­ska PGE EJ1, Ma­ciej Stry­jec­ki po­wie­dział dzien­ni­ka­rzom, że spół­ka ana­li­zu­je wy­ni­ki badań prze­pro­wa­dzo­nych w ub. roku. "Sta­ra­my się za­pew­nić kon­ty­nu­ację tych badań, które tego wy­ma­ga­ją przez co naj­mniej dwa lata" – dodał.

Za­po­wie­dzia­no, że od marca 2015 r. w lo­ka­li­za­cjach pro­wa­dzo­ne będą do­dat­ko­we ba­da­nia przy­rod­ni­cze i hy­dro­ge­olo­gicz­ne. We wrze­śniu spół­ka pla­nu­je prze­pro­wa­dzić kon­sul­ta­cje spo­łecz­ne i eks­perc­kie do­ty­czą­ce wy­ni­ków badań i ana­liz.

Ci­chosz za­po­wie­dział, że w dru­giej po­ło­wie tego roku uru­cho­mio­ne zo­sta­nie Po­stę­po­wa­nie Zin­te­gro­wa­ne, ro­dzaj zło­żo­ne­go prze­tar­gu, w któ­rym ma być wy­ło­nio­ne kon­sor­cjum firm, które bę­dzie od­po­wie­dzial­ne m.?in. za wybór tech­no­lo­gii, bu­do­wę, uru­cho­mie­nie i fi­nan­so­wa­nie bu­do­wy elek­trow­ni. „Pro­wa­dzi­my teraz roz­mo­wy z po­ten­cjal­ny­mi fir­ma­mi i kon­sor­cja­mi, które (…) wy­ra­ża­ją za­in­te­re­so­wa­nie uczest­nic­twem w tym prze­tar­gu” – dodał. Jak po­wie­dział, „przed­mio­tem dys­ku­sji są kwe­stie zwią­za­ne z na­szy­mi ocze­ki­wa­nia­mi do­ty­czą­cy­mi m.?in. po­zio­mu za­an­ga­żo­wa­nia ka­pi­ta­ło­we­go, moż­li­wych me­cha­ni­zmów i mo­de­li fi­nan­so­wa­nia in­we­sty­cji”. Prze­wi­du­je, że pro­ces prze­tar­go­wy może po­trwać około dwóch, do trzech lat.

Spół­ka za­po­wie­dzia­ła, że jesz­cze w I kwar­ta­le 2015 r. go­to­wa jest pod­pi­sać Po­ro­zu­mie­nie o współ­pra­cy i roz­wo­ju z gmi­na­mi: Cho­cze­wo, Kro­ko­wa i Gnie­wi­no oraz sa­mo­rzą­dem wo­je­wódz­twa po­mor­skie­go. Plan współ­pra­cy ma okre­ślać za­sa­dy, spo­sób i har­mo­no­gram pro­wa­dze­nia przez stro­ny dzia­łań ko­mu­ni­ka­cyj­no-edu­ka­cyj­nych, a w Pla­nie roz­wo­ju mają być wska­za­ne przed­się­wzię­cia in­we­sty­cyj­ne w za­kre­sie in­fra­struk­tu­ry to­wa­rzy­szą­cej oraz roz­wo­ju lo­kal­ne­go rynku pracy.

Na pod­sta­wie wy­ni­ków naj­now­szych badań opi­nii pu­blicz­nej (z okre­su paź­dzier­nik-li­sto­pad 2014 r.) po­in­for­mo­wa­no, że miesz­kań­cy gmin Kro­ko­wa, Gnie­wi­no i Cho­cze­wo po­pie­ra­ją bu­do­wę elek­trow­ni ją­dro­wej, za­rów­no gdzieś w kraju jak i w swoim są­siedz­twie. An­drzej Olę­kie­wicz z TNS Pol­ska po­wie­dział, że „te trzy gminy lo­ka­li­za­cyj­ne cały czas są w więk­szo­ści za in­we­sty­cją, chcą tej in­we­sty­cji, widzą wię­cej ko­rzy­ści”.

Podał, że za bu­do­wą ato­mów­ki w są­siedz­twie opo­wia­da się 66 proc. py­ta­nych w gmi­nie Kro­ko­wa; w tej gmi­nie na­stą­pił naj­więk­szy 6 proc. spa­dek po­par­cia od ostat­nie­go ba­da­nia sprzed pół roku. W gmi­nach Cho­cze­wo i Gnie­wi­no bu­do­wę elek­trow­ni po­pie­ra po 78 proc. py­ta­nych. W gmi­nie Cho­cze­wo, w po­rów­na­niu sprzed pół roku za­no­to­wa­no 18 proc. wzrost po­par­cia; w gmi­nie Gnie­wi­no – 2 proc. spa­dek po­par­cia.

Podał, że po­par­cie dla in­we­sty­cji ro­śnie też wśród miesz­kań­ców wo­je­wódz­twa po­mor­skie­go; plan bu­do­wy w są­siedz­twie po­par­ło 70 proc. py­ta­nych, o 5 proc. wię­cej niż na wio­snę 2014 roku. W mniej­szym stop­niu po­pie­ra­ją in­we­sty­cję miesz­kań­cy Trój­mia­sta; bu­do­wę elek­trow­ni w są­siedz­twie po­par­ło 56 proc. py­ta­nych, o 8 proc. wię­cej niż pól roku wcze­śniej.

Olę­kie­wicz za­uwa­żył, że „zmie­nia się po­strze­ga­nie za­gro­żeń zwią­za­nych z in­we­sty­cją”. „Na po­cząt­ku ponad 60 proc. py­ta­nych oba­wia­ła się awa­rii; teraz oba­wia się tego ok. 30-40 proc. py­ta­nych” – po­wie­dział. Dodał, obec­nie py­ta­ni o obawy mówią o za­go­spo­da­ro­wa­niu od­pa­dów ra­dio­ak­tyw­ny­mi. Za­zna­czył, że „wraz ze wzro­stem wie­dzy jest mniej obaw, a po­ja­wia się więk­sza świa­do­mość ko­rzy­ści, jakie można od­nieść z in­we­sty­cji”. Jako głów­ne ko­rzy­ści py­ta­ni wy­mie­nia­li: tań­szą elek­trycz­ność, po­wsta­nie no­wych miejsc pracy i roz­wój gminy.

Ba­da­nia son­da­żo­we na zle­ce­nie PGE EJ1 są pro­wa­dzo­ne od 2011 r. dwa razy w roku przez In­sty­tut TNS Pol­ska w po­ten­cjal­nych lo­ka­li­za­cjach oraz w wy­bra­nych gmi­nach są­sied­nich.

PGE EJ1 to spół­ka ce­lo­wa, po­wo­ła­na do bu­do­wy i eks­plo­ata­cji elek­trow­ni ją­dro­wej. We­dług har­mo­no­gra­mu, wła­ści­wa bu­do­wa pierw­sze­go bloku po­win­na ru­szyć w 2020 r., a do końca 2024 r. miał­by on zo­stać od­da­ny do eks­plo­ata­cji. Ty­dzień temu wi­ce­mi­ni­ster skar­bu Zdzi­sław Gaw­lik py­ta­ny w Sej­mie o to, kiedy w Pol­sce po­wsta­nie elek­trow­nia ato­mo­wa, od­parł: "myślę, że to bę­dzie 2027 r."


POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę