Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Po zbożu na opał mleko na pasze

29 września 2009
Krajowa Rada Izb Rolniczych chce dotacji na produkcje paszy z odtłuszczonego mleka. Takie stanowisko KRIR przygotowała na posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE, która zebrała się 24 września br. Ponadto po przeanalizowaniu możliwości skutecznej poprawy sytuacji na rynku mleka w perspektywie krótkoterminowej, zarząd KRIR uważa, iż najbardziej efektywnym narzędziem są refundacje wywozowe.

Wychodzi na to, że trzeba iść na skróty.

Po pomyśle o kierowaniu zboża do kotłów w elektrowniach przyszła kolej na mleko na pasze. Ale to nie wszystko. KRIR stwierdza, że skoro rynek mleka i przetworów mlecznych pokazuje, że brak skutecznych metod ingerencji przy jednoczesnym załamaniu popytu, z jakim mamy do czynienia w dobie kryzysu, to należy zachować dotychczasowe instrumenty rynkowe, w szczególności utrzymać po roku 2015 system kwotowania produkcji mlecznej. Krajowa Rada Izb Rolniczych wyraża również poparcie dla idei utworzenia europejskiego funduszu restrukturyzacji mleka oraz opracowania horyzontalnych ogólnoeuropejskich ram wspólnotowego rynku mleka.

W stanowisku Krajowej Rady znalazło się też odniesienie do praktyk handlowych stosowanych przez hipermarkety i tzw. handel sieciowy. Nadużycia w łańcuchu dostaw żywności są - zdaniem KRIR - tak duże, iż podważają one pierwotne i fundamentalne założenia Wspólnej Polityki Rolnej tzn. dostarczenia po możliwie niskich cenach żywności o odpowiedniej jakości. - Obecnie ceny konsumenckie produktów spożywczych kreowane są przez międzynarodowe podmioty handlu detalicznego, które skutecznie narzucają swoje warunki producentom rolnym i tworzą ogromną dysproporcję przychodów. Podjęcie zatem przez Komisję Europejską działań na rzecz ustabilizowania tej sytuacji powinny obrać charakter priorytetowy. Propozycja wdrożenia Kodeksu Dobrych Praktyk Handlowych oraz utworzenia instytucji mediatora sporów handlowych wychodzi naprzeciw potrzebie zmian obecnej sytuacji, dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych wyraża poparcie dla tych idei - uważa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. Dalej w imieniu Krajowej Rady Izb Rolniczych prezes wnosił o ujęciu w stanowisku Komitetów Copa-Cogeca postulatu dotyczącego całkowitego zniesienia lub ponownego zmniejszenia do 70% limitu wykorzystania w danym roku kwotowym indywidualnej kwoty mlecznej, którego niewykorzystanie skutkuje zmniejszeniem przysługującej rolnikowi kwoty. Niniejszą kwestię reguluje art. 72 ust. 2 Rozporządzenia Rady (WE) nr 72/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. w sprawie zmian we wspólnej polityce rolnej.

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma do dziś wzmianki o rezultatach posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE. Można natomiast na stronach informacyjnych UE wyczytać, że Komisja Europejska planuje wydanie dodatkowych 600 milionów euro na środki rynkowe w tym roku. 70 proc. dopłat bezpośrednich może być w tym roku wypłacone wcześniej niż zwykle, czyli w październiku. W ramach oceny funkcjonowania reformy WPR i Europejskiego planu naprawy gospodarczej dodatkowe 4,2 miliardów euro ma być przeznaczone na "nowe wyzwania", w tym na restrukturyzację rynku mleczarskiego. Są to dodatkowe fundusze do już dostępnych środków w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich. Komisja wzmocniła również program na rzecz spożycia mleka w szkołach i działania promocyjne na rzecz produktów mleczarskich.

POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę