Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Po drodze do Krzyżowej

7 listopada 2002

Wczoraj (tj. 6.11.2002 r.) odbyło się we Wrocławiu seminarium pt. "Dolny Śląsk w europejskiej polityce rolnej", poświęcone przygotowaniu stanowiska na Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze – Krzyżowa 2002. Organizatorem tego spotkania była wrocławska Akademia Rolnicza. 

Przedstawionych zostało osiem referatów, których celem było wprowadzenie do dyskusji o szansach i zagrożeniach dolnośląskiego rolnictwa w obliczu wejścia do UE:

  • "Polityka rolna w UE"
  • "Nowe stanowisko negocjacyjne z UE w odniesieniu do problemów rolnictwa"
  • "Diagnoza stanu rolnictwa na Dolnym Śląsku"
  • "Systemy wspomagania rolnictwa (informacja, edukacja)"
  • "Rola i miejsce doradztwa rolniczego oraz kształcenia ustawicznego w środowisku wiejskim"
  • "Niekonwencjonalne źródła energii pochodzenia rolniczego"
  • "Stan gospodarki żywnościowej na Dolnym Śląsku"
  • "Bilans żywnościowy na Dolnym Śląsku"

Po wystąpieniach wywiązała się burzliwa dyskusja, w której cenne uwagi przekazał profesor Zbigniew Dobrzański. Mówił on m.in. o tym, że problemów jest cała masa, są one wielopłaszczyznowe, i jedno takie spotkanie nie jest w stanie poruszyć ich wszystkich. Ważne jest, żeby dojść do konsensusu i znaleźć drogę do zaktywizowania rolnictwa na Dolnym Śląsku. Profesor przedstawił kilka propozycji. 

Pierwszą sprawą jest uzdrowienie rolnictwa górskiego. Przykładem dla nas mogą być Czesi, którzy wyprowadzili rolnictwo w Sudetach. Nie możemy zapominać o tym, że nasze góry dziczeją. Co z tego, że powstała ustawa górska? Musimy wiedzieć jak zacząć działać. Musimy przygotować się do organizacji gospodarstw ekologicznych, my mamy pół procent takich gospodarstw, a w Unii jest kilkanaście procent i co roku przybywa. To jest dla nas wielka szansa, ale trzeba się tym zająć. Co zrobić, żeby w regionie dolnośląskim zaczęły powstawać nowoczesne ubojnie czy też mleczarnie? Muszą być pewne działania odgórne. Dlaczego nie powołać stref aktywności przemysłowej? Mamy 8 wyższych uczelni rolniczych, kształcimy tyle młodzieży, ale jaki procent zostaje na roli? A może by wprowadzić system duński? Chcesz prowadzić gospodarstwo powyżej 20 ha to musisz mieć średnie wykształcenie rolnicze, lub okołorolnicze, 50 ha - wyższe – wyliczał profesor Dobrzański. 

Spotkanie zaowocowało nie tylko opracowaniem stanowiska na Forum „Krzyżowa 2002”, ale także inicjatywą utworzenia – przy udziale Bussines Centre Club – rady programowo-konsultacyjnej, w skład której weszliby przedstawiciele przemysłu rolno-spożywczego oraz pracownicy uczelni, którzy przejęliby rolę koordynatora projektu. Celem działalności rady byłaby przede wszystkim działalność informacyjna i lobbingowa, a także promocja rolnictwa dolnośląskiego. 

Spotkanie w Krzyżowej rozpocznie się 29.11.2002 r. a potrwa do 1.12.2002 r. 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę