Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PKW: powstało dziewięć komitetów wyborczych

5 stycznia 2016

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła w poniedziałek zgłoszenia o powstaniu dziewięciu komitetów wyborczych. Od tej chwili komitety te mogą prowadzić agitację wyborczą.
Na poniedziałkowym posiedzeniu PKW przyjęła zgłoszenia komitetów: Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa i Sprawiedliwości, PJN, PSL, Ruchu Palikota, Prawicy Rzeczypospolitej oraz Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80 i Polski Patriotycznej.
Do tej pory PKW przyjęła 11 zawiadomień o utworzeniu komitetów. Żadne nie zostało odrzucone, dwa czekają na rozpatrzenie. Są to zawiadomienia: Ligi Obrony Suwerenności oraz Związku Słowiańskiego.
Jak mówili na poniedziałkowej konferencji prasowej członkowie PKW, choć kampania wyborcza trwa od piątku, czyli od chwili opublikowania zarządzenia prezydenta o wyborach, to dopiero od momentu przyjęcia przez Komisję zawiadomienia o utworzeniu poszczególnych komitetów, mogą one prowadzić agitację wyborczą.
Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki przypomniał też, że 30 sierpnia o północy minie termin zgłaszania list kandydatów na posłów i senatora w danym okręgu.
Podkreślił, że listy te zgłasza się do właściwej okręgowej komisji wyborczej, a nie do PKW; komisje te PKW powoła do poniedziałku 22 sierpnia.
Do 9 września będą podane informacje o obwodach głosowania - czyli o lokalach wyborczych, do których miesiąc później udamy się głosować. Podane będą też informacje o tym, które lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Tego dnia też PKW wylosuje numery list dla tych komitetów, które zarejestrują listy w co najmniej połowie lokalów wyborczych.
Od 24 września do 7 października (do północy) w publicznym radiu i telewizji będą nieodpłatnie rozpowszechniane audycje komitetów wyborczych.
PKW przypomina też, że osoby niepełnosprawne, które chcą w kraju zagłosować korespondencyjnie, w tym za pomocą nakładek w języku Braille'a - muszą do poniedziałku 19 września skierować odpowiednie zgłoszenie do wójta.
Zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą zgłosić trzeba konsulowi do poniedziałku 26 września.
Również do 26 września niepełnosprawni, którzy chcą głosować w lokalu wyborczym przystosowanym do głosowania dla osób niepełnosprawnych, powinni złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców głosujących w takim właśnie lokalu.
Tego samego dnia mija termin zgłaszania wójtowi chęci zagłosowania za pomocą nakładek Braille'a.
Najpóźniej do 10. dnia przed wyborami należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, jeśli ma się zamiar zagłosować właśnie w ten sposób.
Osoby przebywające poza miejscem zamieszkania w czasie wyborów mogą do 4 października składać wnioski o wpisanie ich do spisu wyborców w miejscu, gdzie przebywają.
Każda osoba, która będzie wyjeżdżać i wie, że w dniu wyborów będzie poza swoim miejscem zamieszkania, może też zagłosować przy pomocy zaświadczenia o prawie do głosowania. Jest ono wydawane przez urzędy gmin i urzędy miejskie do piątku 7 października, w godzinach urzędowania tych urzędów.
Czaplicki przypomniał, że głosowanie w wyborach 9 października oraz wszystkich następnych odbywać się będzie w godzinach 7-21.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę