Używanie ciągnika rolniczego w pracach polowych i leśnych oraz kierowanie nim poza drogami publicznymi, strefami ruchu i zamieszkania nie zawsze podlega regulacjom ustawy Prawo o ruchu drogowym - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Policja, która ma o coś pretensje do rolnika, który prowadził akurat maszynę po własnym obejściu, nie może go skierować np. na badania lekarskie, które mają stwierdzić, czy jest on uzależniony od alkoholu – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.
Rozpoznawał on skargę rolnika H. Mężczyzna został zatrzymany przez policję na swoim podwórku w związku z podejrzeniem prowadzenia ciągnika w stanie nietrzeźwości. W czasie interwencji funkcjonariuszy rolnik był pod wpływem alkoholu. Tłumaczył jednak, że wypił go już po zakończeniu jazdy. Przyznał również, że wracał z pola drogami gruntowymi, po których nie jeżdżą inne pojazdy.
Policja wszczęła przeciwko H. postępowanie karne z art. 178a kodeksu karnego o prowadzenie pojazdu w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości. Niezależnie od tego skierowała go na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 4 lit. b prawa o ruchu drogowym na badania lekarskie w celu ewentualnego stwierdzenia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Mężczyzna odwołał się od takiej decyzji, podnosząc m.in., że funkcjonariusze nawet nie uprawdopodobnili, iż kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. Decyzja została podtrzymana w drugiej instancji, więc rolnik złożył skargę do sądu.
Po zbadaniu sprawy sąd zauważył, że ani treść decyzji, ani akta postępowania nie wskazują konkretnego miejsca, w którym doszło do jazdy ciągnikiem w stanie nietrzeźwości. Podkreślił też, że nie każde tego rodzaju zdarzenie uprawnia policję do wydania skierowania na badania. Jest to dopuszczalne w przypadkach kierowania pojazdem po drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Tymczasem kierowcy zarzucono prowadzenie ciągnika w stanie nietrzeźwości „w ruchu lądowym”, ale takiego pojęcia nie zna prawo o ruchu drogowym. Sąd uchylił więc decyzję policji (sygn. akt I SA/Sz 583/11).