biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Pierwszy tydzień marca – analiza rynków rolnych

10 marca 2010
W pierwszym tygodniu marca nadeszła informacja o coraz większych ilościach jęczmienia kierowanego do skupu interwencyjnego w Unii. Zapasy interwencyjne w takich krajach jak Francja czy Wielka Brytania do końca czerwca tego roku mają osiągnąć poziom 6-7 mln ton i ok. 11 mln ton na wolnym rynku. Prognoza pokazuje, że w połowie roku czeka nas duży spadek cen jęczmienia.
Jeden z największych eksporterów pszenicy na świecie Australia prognozuje zmniejszenie areału upraw z 21,94 mln ton w bieżącym sezonie do 20 mln ton w sezonie 2010/2011.
Kraje unijne planują zdecydowanie utrzymać po roku 2015 kwoty mleczne gdyż w Europie produkcja mleka znacznie przeważa nad popytem nawet w sytuacji gdy z powodu niskich cen skupu nie wykorzystuje się ogólnej unijnej kwoty mlecznej. Zwiększenie kwot i następnie ich zniesienie naraziło by sektor mleczarski w Unii na duże straty.
Unia jest także bliska zawarciu partnerskiego porozumienia z takimi krajami jak Gwatemala, Salwador, Honduras i Kostaryka na dostawy z tych krajów na terytorium Unii ważnych dla tych krajów produktów jak banany, kawa, krewetki czy ryby.
Włochy stały się w ciągu ostatnich lat największym dostawcą owoców na rynek Niemiec.
Według danych za cały rok 2008 cały wolumen owoców i warzyw eksportowanych z Półwyspu Apenińskiego wyniósł 3,3 mln ton z czego udział Niemiec w eksporcie włoskich owoców i warzyw wyniósł 32%.
Amerykanie mają nadzieję na wznowienie eksportu wieprzowiny do Rosji zawieszonego w skutek zawartości w mięsie zbyt dużej ilości antybiotyków oraz błędów w dokumentacji wywozowej. Rozmowy z Rosją toczą się od końca lutego i powinny zakończyć się w marcu uzgodnieniem nowego wzoru świadectwa zdrowia we wzajemnym handlu wieprzowiną.
Z początkiem marca zaczął się nowy sezon na prywatne przechowywanie masła z dopłatami z Unii. Obecne stawki to 18,31 EUR na tonę w odniesieniu do stałych kosztów przechowywania, oraz 0,34 EUR na tonę i na dzień w odniesieniu do przechowywania objętego umową.  W magazynach unijnych na początku marca 2010 było 16 tys. ton masła czyli trzy czwarte zapasów a roku 2009.


POWIĄZANE

Pięć największych francuskich sieci handlowych zaapelowało do rządu Françoisa Ba...

Spotkanie Prezesa KRD-IG z mediami: wspólna deklaracja i apel do Komisji Europej...

Kim jest Brooke Rollins? Brooke L. Rollins, od stycznia 2025 r. sekretarz rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę