Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pieniądze na walkę z plagiatami

23 lutego 2005

Ministerstwo zwraca pieniądze, które uczelnie wydają na program antyplagiatowy. Wszystko po to, by lepiej wyłapywać studentów-oszustów.

W Polsce jest ponad 20 szkół wyższych, które korzystają z usług serwisu plagiat.pl, w tym 11 państwowych.

Jedną z pierwszych uczelni w kraju, która nakazała promotorom sprawdzanie prac magisterskich aplikacjami antyplagiatowymi, był UMCS w Lublinie. Nie ukarano jednak żadnego studenta, choć zdarzało się, że prace były przepisywane nawet w połowie. Program - jak przekonują władze uczelni - działa prewencyjnie. Dzięki niemu liczba zapożyczeń w dokumentach studentów zmalała o blisko 10 procent.

Na UW prace sprawdzane są takim programem od października ubiegłego roku. - Student i promotor muszą też dodatkowo podpisać oświadczenie, że praca została napisana samodzielnie - mówi prof. Jan Madey, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. informatyzacji.

Ministerstwo Edukacji, aby zachęcić uczelnie do walki z plagiatem, zwraca pieniądze za wykorzystanie programu antyplagiatowego. W sumie resort wydał już na ten cel 127 tys zł. - Refundację dostały uniwersytety Białostocki, Szczeciński, Wrocławski i UMCS w Lublinie - wylicza Mieczysław Grabianowski, rzecznik MENiS.

Zdaniem resortu, zjawisko plagiatu występuje zwłaszcza na uniwersytetach, w szkołach pedagogicznych i ekonomicznych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o szkolnictwie wyższym studenci będą zobowiązani do dostarczenia prac na płycie CD. Umożliwi to szybkie sprawdzenie ich za pomocą antyplagiatowych aplikacji.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę