Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Piechociński: siłą polskiej gospodarki są małe i średnie firmy

5 stycznia 2016
Siłą polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) - powiedział w środę wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Zapowiedział organizowany już po raz trzeci we wrześniu w Katowicach Europejski Kongres MŚP.

Jak mówił, małe i średnie przedsiębiorstwa mają największy udział w PKB i dają najwięcej miejsc pracy.
Do barier, z jakimi borykają się firmy w Polsce, wicepremier zaliczył niestabilność i nieprzewidywalność procesów gospodarczych. Ocenił, że podmioty z sektora MŚP rozwijają się wolno, ponieważ rozpoczynają swoją działalność z niskim wkładem kapitałowym. Dlatego - jak mówił - potrzebują wsparcia.
Ponadto - jego zdaniem - rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, a małe i średnie firmy, szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego, mogą nie wytrzymać spadku popytu na swoje usługi. Piechociński dodał, że bolączką polskiej gospodarki jest brak transparentnych, równoprawnych relacji pomiędzy aparatem skarbowym a przedsiębiorcą.
III Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw planowany jest od 16 do 18 września. Według wicepremiera jest to jedno z największych spotkań małych i średnich firm w Europie Środkowo-Wschodniej. O sukcesie dotychczasowych edycji tego wydarzenia - w opinii szefa resortu gospodarki - świadczy m.in. udział w nim 3 tys. osób i blisko 70 paneli nt. wyzwań, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami. Piechociński ocenił, że "Polska staje się ważnym miejscem debat o charakterze europejskim". Według resortu gospodarki z funduszy unijnych na lata 2007-2013 pozostało jeszcze dla przedsiębiorców 6 mld zł.
Przewodniczący Rady Programowej III Kongresu Janusz Steinhoff zapowiedział, że jego uczestnicy będą dyskutować o przedsiębiorczości w skali Unii Europejskiej, a także w odniesieniu do krajów Wschodu, w tym m.in. w kontekście wejścia Federacji Rosyjskiej do Światowej Organizacji Handlu. "To stwarza - jak sądzę - dużo lepsze możliwości współpracy polskich przedsiębiorców ze Wschodem" - ocenił.
"Dyskusja będzie też dotyczyła regulacji, które obowiązują w Unii Europejskiej, w tym zasad udzielania pomocy publicznej. Pomoc ta powinna być udzielana w sposób najmniej oddziałujący na zniekształcenie konkurencji" - dodał Steinhoff.
Były minister gospodarki poinformował, że kongres zajmie się również barierami, z którymi muszą się zmagać polskie firmy. W jego ocenie największym problemem jest nieprzyjazny system podatkowy.
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak zwróciła uwagę, że ważnym tematem kongresu będzie przedsiębiorczość kobiet. Podkreśliła, że na świecie 187 mln kobiet prowadzi firmę.
Dodała, że Agencja chce zaprosić przedstawicieli odpowiednika PARP m.in. z Rosji, Kazachstanu, USA, Portugalii, Estonii i Irlandii. Jak mówiła, PARP chce podzielić się doświadczeniami w sprawie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w taki sposób, by stawały się firmami globalnymi.
III Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to platforma dyskusji przedstawicieli sektora MŚP, instytucji otoczenia biznesu, samorządów gospodarczych i terytorialnych, reprezentantów polskiego rządu, biznesu, nauki i polityki. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Organizatorzy kongresu spodziewają się ponad 3 tys. uczestników.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę