Perdue Foods nie stosuje antybiotyków w produkcji drobiu
3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w Stanach Zjednoczonych obserwujemy stopniowe zmiany w standardach produkcji drobiu. Jak podaje Agra Europe, jeden z największych producentów drobiu w USA, Perdue Foods, ogłosił ostatnio zaprzestanie wykorzystywania antybiotyków w produkcji. Zmiana polityki firmy wynika w dużej mierze z nacisków konsumentów, którzy coraz częściej apelują o zaostrzenie norm dot. produkcji mięsa.
Wprowadzenie nowych standardów zostało zainicjowane w Perdue Foods już 12 lat temu i stopniowo wprowadzano je przy produkcji piskląt jednodniowych, wycofano również antybiotyki z pasz dla drobiu. Oczywiście antybiotyki będą podawane w przypadku wystąpienia zachorowania wśród zwierząt. Niemniej, firma zaprzestała ich wykorzystywania w celu pobudzenia wzrostu ptaków, jak również zwiększenia ich odporności.
Warto wspomnieć, że do tej pory w USA na dużą skalę używano antybiotyków zakazanych w UE, jak również wykorzystywano chlor przy myciu tuszek w ubojni. Tak odmienne normy dot. bezpieczeństwa w łańcuchu produkcyjnym i dystrybucyjnym - od pola do stołu - spowodowały wprowadzenie w 1997 r. zakazu importu drobiu z USA do UE. Zakaz ten obowiązuje do dnia dzisiejszego.
Obecnie zmiany związane z wykorzystywaniem antybiotyków dotyczą tylko kilku firm drobiarskich, jest to jednak wyraźny krok w kierunku zaostrzenia norm. W obliczu negocjowanego obecnie TTIP, argumenty te mogą być wykorzystywane przez stronę amerykańską, która będzie próbować nakłonić władze UE do ponownego otwarcia rynku unijnego na produkty drobiowe.