Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pensje Polaków zamrożone

5 stycznia 2016
Mimo wysokiej inflacji nie mamy co liczyć na wyraźny wzrost płac. Przeciętne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach praktycznie przestały rosnąć. W maju były tylko o 4,1 proc. wyższe niż przed rokiem. A to oznacza, że realnie, czyli po odliczeniu wzrostu cen, straciły na wartości 0,7 proc.

Tymczasem jeszcze w kwietniu tempo wzrostu płac wynosiło 5,9 proc. Mimo to, jak wynika z rozmów, jakie przeprowadziliśmy z przedsiębiorcami, związkami i ekspertami, coraz mniej pracowników upomina się o podwyżki pensji.
Duzi coś dostali
Malejąca presja płacowa to m.in. efekt tego, że ci, którzy głośno domagali się podwyżek, w dużej części już je otrzymali. Choć z drugiej strony nie były one tak wysokie, jak pierwotnie chcieli. Wynagrodzenia wzrosły głównie w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Tam w II kwartale pensje podniosło 40 proc. firm – wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP. Przy tym, jak wynika z kolei z danych GUS, najwyższe podwyżki otrzymali pracownicy rafinerii, górnicy oraz energetycy. Tam wywalczyły je silne związki zawodowe. W maju wynagrodzenia w rafineriach i koksowniach były aż o 17,8 proc. wyższe niż przed rokiem, w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego o 14,7 proc., a w energetyce – o 9,1 proc.
Podwyżki płac były jednak i tak niższe, niż żądali związkowcy. – Chcieliśmy około 10 proc. podwyżki, ale zgodziliśmy się na wzrost o 5 proc. w tym roku i dalsze 2 proc. od stycznia przyszłego roku – mówi Robert Pudełko z NSZZ „Solidarność” firmy Cooper Standard Automotive, produkującej części dla przemysłu samochodowego. Dodaje on, że o ustępstwach zadecydowała trudna sytuacja na rynku pracy. – Obawialiśmy się, że większe podwyżki mogą spowodować zwolnienia – wyjaśnia.
Podobne argumenty doprowadziły do kompromisu w firmie Hutchinson Poland Żywiec zatrudniającej ponad 1200 pracowników. – Zamiast ponad 10 proc. podwyżki zgodziliśmy się na 8 proc., bo chcemy utrzymać miejsca pracy. Przy braku ustępstw właściciel firmy mógłby ją na przykład przenieść do innego kraju, tam, gdzie praca jest tańsza – tłumaczy Barbara Tomaszek, szefowa związków zawodowych w tej firmie.
Mali obeszli się smakiem
W znacznie trudniejszej sytuacji są pracownicy mikroprzedsiębiorstw i małych firm, których jest blisko 1,7 mln (średnich i dużych tylko 18,9 tys.). Tam podwyżki są albo skromne, albo nie ma ich wcale. – Od dwóch lat nie podnosimy pensji, ponieważ konkurencja w naszej branży jest bardzo mocna i ogranicza możliwości firmy. Podobnie jak duże zmiany kursu walut – przyznaje Wioleta Borkowska, wiceprezes firmy Aromat-Snack produkującej przekąski.
Z kolei Jan Polcyn, prezes jednej ze spółek należących do grupy Dora Metal, produkującej urządzenia chłodnicze, twierdzi, że płace w jego firmie są stabilne, ponieważ są i tak wyższe niż w przedsiębiorstwach funkcjonujących w najbliższej okolicy.
Można się spodziewać, że w najbliższym czasie istotnego wzrostu płac nie będzie. Oprócz niepewnej przyszłości firm będzie go ograniczać wysokie bezrobocie. Sprawia ono, że nadal mamy rynek pracodawcy, a nie pracownika. W maju stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 12,2 proc., a 1,9 mln osób zarejestrowanych w urzędach pracy odpowiada aż 16,7 proc. tych, którzy pracują poza rolnictwem. Trudną sytuację potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu. Według nich stopa bezrobocia (liczona według innej metodologii) od marca utrzymuje się – pomimo startu prac sezonowych – na tym samym poziomie i wynosi 9,2 proc.
Dużych podwyżek pensji nie spodziewają się także eksperci. – W tym roku realny wzrost płac będzie nawet trochę niższy od ubiegłorocznego, kiedy to wyniósł zaledwie 0,8 proc. – twierdzi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. W takiej sytuacji niektórzy mogą stawiać sobie pytanie o to, co udusi nas i gospodarkę pierwsze – wysoka inflacja czy niskie pensje.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę