Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

PE powołał nadzwyczajną komisję od praktyk podatkowych

16 lutego 2015
Parlament Europejski powołał w czwartek komisję nadzwyczajną, która zajmie się zbadaniem, czy praktyki podatkowe państw UE ułatwiają firmom unikanie opodatkowania albo prowadzą do dumpingu podatkowego.
Powołanie komisji to konsekwencja afery Luxebmbourg Leaks, która wybuchła w listopadzie ub. roku. Media ujawniły wówczas, że decyzje podatkowe władz Luksemburga umożliwiały ponad 300 koncernom płacenie bardzo niskich podatków przez wiele lat. Wskutek tych praktyk inne kraje traciły miliony na niezapłaconych przez te firmy podatkach. Afera uderzyła w nowego szefa Komisji Europejskiej i byłego wieloletniego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera.

Nadzwyczajna komisja europarlamentu ma działać co najmniej przez sześć miesięcy. W jej skład wejdzie 45 eurodeputowanych. Ma ona przeanalizować decyzje podatkowe państw UE pod kątem naruszania albo niewłaściwego wdrażania prawa UE w sferze podatków, a także opracować propozycje przeciwdziałania takim praktykom.

Kandydatem na szefa komisji jest francuski chadek Alain Lamassoure, były szef komisji budżetowej PE.

O przeprowadzenie przez PE dochodzenia w sprawie praktyk podatkowych państw UE wystąpiła frakcja Zielonych. Chcieli oni jednak powołania komisji śledczej, która - w ocenie Zielonych - miałaby większe prerogatywy niż komisja nadzwyczajna. Szef tej frakcji, Belg Philippe Lamberts, zarzucił największym grupom politycznym w europarlamencie zablokowanie ze względów politycznych powołania komisji śledczej.

"Po miesiącach obstrukcji ze strony przewodniczącego PE Martina Schulza i liderów największych grup politycznych, możemy być zadowoleni, że odbędzie się przynajmniej stałe dochodzenie w poważnych sprawach, które ujrzały światło dzienne po aferze Luxembourg Leaks (...) Nie byłoby to możliwe bez presji naszej frakcji" - oświadczył w czwartek Lamberts.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę