Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PE o WPR

4 lipca 2008
Na jesieni Parlament Europejski wyda swoją opinię o tzw. przeglądzie zdrowotnym Wspólnej Polityki Rolnej. Polscy eurodeputowani o proponowanym pakiecie zmian wypowiadają się z umiarkowanym optymizmem.

To co się najbardziej podoba to pomysł zniesienia limitów produkcji mleka oraz odejście od zasady obowiązkowego odłogowani 10% gruntów ornych. Nieco mniej podoba się propozycja definitywnego odejście od płatności bezpośrednich powiązanych z produkcją.

Debata o propozycjach zmian w unijnej polityce rolnej trafi pod obrady plenarne Parlamentu Europejskiego na jesieni. Głos euro-deputowanych ma tylko charakter opiniodawczy. Wszystko zmieni się dopiero wtedy, gdy w życie wejdzie Traktat Lizboński.

Neil Parish, przewodniczący komisji rolnictwa PE: ale jeśli wejdzie on kiedyś w życie będziemy mieć prawo współdecydowania w sprawach dotyczących rolnictwa. Oznacza to, że jeżeli Parlament Europejski, ministrowie rolnictwa oraz Komisja Europejska nie osiągnął w jakiejś sprawie porozumienia, decyzja będzie musiała zapaść na drodze koncyliacji. A to z kolei będzie oznaczać, że nasza pozycji będzie równa Komisji Europejskiej oraz unijnej Radzie Ministrów.

Niewykluczone jednak, że w sprawach dotyczących przeglądu zdrowotnego Wspólnej Polityki Rolnej uprawnienia Parlamentu Europejskiego będą większe niż wynikałoby to z unijnych przepisów. Francja, która wczoraj objęła przewodnictwo we Wspólnocie nie wyklucza bowiem, że w tej sprawie Parlament będzie traktowany tak jakby Traktat Lizboński już wszedł w życie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę