Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Paweł Łapeta został Chłopem Roku 2013

3 grudnia 2015
Paweł Łapeta z miejscowości Baby w woj. śląskim został Chłopem Roku 2013. Konkurs po raz dziewiętnasty odbył się w małopolskich Racławicach. Tytuł Europejskiego Chłopa Roku zdobył Laszlo Markus z Węgier.

Do rywalizacji o tytuł Chłopa Roku stanęło czterech rolników: Tomasz Furman (Jodłowa, woj. podkarpackie), Artur Góra (Kwaszyn w woj. świętokrzyskie), Paweł Łapeta (Baby, woj. śląskie) i Dawid Pietrasik (Kobyłczyce, woj. śląskie). Z powodów losowych w konkursie nie uczestniczył reprezentant Małopolski, nie dojechał też zawodnik z woj. pomorskiego.

Oprócz wiedzy teoretyczne, zawodnicy musieli wykazać się zręcznością w cięciu drewna, wożeniu słomy taczkami i ubijaniu masła. Mieli też z zawiązanymi oczami ocenić, ile waży worek ziemniaków, kapusta i jak długa jest marchewka oraz zaprezentować strój regionalny i taniec regionalny z przyśpiewką.

- Najbardziej męczące było dla mnie ubijanie masła - powiedział PAP Łapeta. Tę konkurencję ukończył jako ostatni, ale w opinii jury zrobił najlepsze masło. Chłop Roku 2013 ma 26 lat, prowadzi pięciohektarowe gospodarstwo w miejscowości Baby gm. Kruszyna. Jest radnym gminy Kruszyna, prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Jackowie i społecznikiem, organizatorem rajdów rowerowych "Doliną Warty". Jest kawalerem; pracuje jako kierowca tira.

- Bardzo się cieszę z wygranej. Przed rokiem zdobyłem w tym konkursie drugie miejsce. Dla mnie to była znakomita zabawa - mówił Łapeta. Jego zdaniem chłop powinien umieć wszystko: prace polowe, ogrodnicze i domowe.

Zwycięzca otrzymał puchar i nagrody rzeczowe o wartości 3 tys. zł. Nagrody rzeczowe dostali także pozostali uczestnicy konkursu. Wszyscy pojadą też na wycieczkę do Brukseli.

Europejskiego Chłopa Roku wybierano w Racławicach po raz drugi. Do rywalizacji stanęli: Claudepierre Emilien i Sebastien Poncet (obaj z Francji), Adrian Marius Solcan z Rumunii i Laszlo Markus z Węgier oraz Łapeta.

W tym konkursie zawodnicy, poza prezentacją stroju ludowego i przyśpiewki, rzucali czapką do celu i musieli zatańczyć polski taniec ludowy. Był też żartobliwy quiz wiedzy o UE.

- Konkurs o tytuł Chłopa Roku to zabawa, dlatego bardzo ważne jest, by uczestnicy mieli poczucie humoru. Ale trzeba też wykazać się wiedzą, praktycznymi umiejętnościami i umieć zaprezentować swoje małe ojczyzny - powiedział PAP przewodniczący jury Jerzy Jabłoński.

Konkursy zorganizowali: gmina Racławice, Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Współpracy i Rozwoju Racławice, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, Związek Młodzieży Wiejskiej i Małopolska Izba Rolnicza.

Konkursowi towarzyszył Zlot Wojciechów i Bartoszów oraz zorganizowana po raz drugi degustacja małopolskich produktów regionalnych, które mają unijne certyfikaty "Zasmakuj w Małopolsce".



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę