FAMMU/FAPA podała, że w pierwszych pięciu miesiącach 2013 r. Paragwajczycy wyeksportowali 88,3 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 37 proc. więcej niż przed rokiem.
Wielkość tego eksportu przekroczyła także poziom sprzed wykrycia źródła epidemii pryszczycy w tym kraju we wrześniu 2011 r. Trzeba podkreślić, że do wzrostu eksportu przyczyniły się zwiększone wysyłki tego gatunku mięsa w kwietniu (20,7 tys. ton) oraz w maju br. (20,2 tys. ton).
Dzięki wzrostowi produkcji w pierwszych pięciu miesiącach br. obniżyły się ceny eksportowe paragwajskiej wołowiny, co z kolei wpłynęło na podniesienie konkurencyjności mięsa wołowego z Paragwaju na niektórych rynkach.
Od listopada 2011 r. Rosja stała się największym rynkiem zbytu dla wołowiny z Paragwaju. W pierwszych pięciu miesiącach 2013 r. udział Rosji w eksporcie wołowiny z tego kraju wynosił 62 proc. (54,8 tys. ton). W omawianym okresie Paragwaj zwiększył eksport mięsa wołowego do Brazylii (o 36 proc. do 9,3 tys. ton).
Wzrosły także pięciokrotnie wysyłki do Hongkongu, wynosząc 3,6 tys. ton. Handel z Chile, które otworzyło ponownie swój rynek na eksport wołowiny z Paragwaju w grudniu 2012 r.