Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pagro z Pągowa najlepsze w konkursie Złoty Kłos

5 stycznia 2016
Prawie 17 ton kukurydzy z hektara - taki plon zanotowało w ub. roku gospodarstwo Pagro z Pągowa (opolskie). Tak dobry zbiór zapewnił Pagro zwycięstwo w regionalnym konkursie Złoty Kłos 2012 rozstrzygniętym w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.
Jak powiedział PAP dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie (opolskie) Henryk Zamojski konkurs Złoty Kłos, w którym przyznawane są nagrody za najlepsze plony kukurydzy i pszenicy, odbył się w woj. opolskim już po raz osiemnasty.
W rozstrzygniętej w tym tygodniu ubiegłorocznej edycji Złotego Kłosa komisja konkursowa nie oceniała plonów pszenicy ze względu na poważne wymarznięcia z początku 2012 roku. "Były bowiem gospodarstwa a nawet całe powiaty, w których wymarzła ona niemal w stu procentach. Uznaliśmy więc, że sprawiedliwiej będzie w ogóle nie oceniać w tej kategorii" - wyjaśniła dr Agnieszka Krawczyk z Ośrodka w Łosiowie, przewodnicząca komisji konkursowej.
Do konkursu zgłoszonych zostało ostatecznie 25 producentów kukurydzy.
Kierownik produkcji roślinnej i agronom w zwycięskim gospodarstwie Pagro Sp. z o.o. Krzysztof Bochniak stwierdził, że do tak dobrych zbiorów przyczyniły się paradoksalnie właśnie ubiegłoroczne wymarznięcia. "Wymarzło nam sto procent ozimin, całe 600 hektarów. Zasialiśmy więc, w miejscu wymarzniętego rzepaku, kukurydzę. A ta obrodziła" - stwierdził Bochniak.
Dodał, że podstawą do dobrych zbiorów jest stosowanie oryginalnych środków ochrony roślin. "Jak się nie oszczędza na uprawie, to się zyskuje na plonie" - podsumował.
Drugie miejsca ex aequo za plon sięgający niemal 15 ton kukurydzy z ha zdobyli Józef Walas z miejscowości Włochy w gm. Domaszowice oraz Zbigniew Gołyski z Siemysłowa też w gm. Domaszowice. Trzecie lokaty, także ex aequo, przyznano Kombinatowi Rolnemu "Kietrz" i Damianowi Zatońskiemu z Kozłówki w gm. Kietrz. Zdobywcy trzecich miejsc osiągnęli wynik prawie 14,5 tony z hektara.
Spółka Pagro z Pągowa w gm. Wilków powstała w 1993 roku wydzierżawiając majątek zlikwidowanych PGR-ów Pągów i Pszeniczna. Gospodaruje na powierzchni 1026 ha, z czego 602 ha są własnością spółki. Zatrudnia 30 stałych pracowników. Działalność obejmuje m.in. produkcję i sprzedaż kwalifikowanego materiału siewnego; produkcję zbóż, buraków cukrowych, rzepaku; produkcję mleka; hodowlę bydła mlecznego i opasowego oraz doświadczalnictwo rolnicze w zakresie uprawy zbóż jarych, ozimych i buraka cukrowego.
 



POWIĄZANE

Rolnicy blokowali przejście graniczne na granicy z Ukrainą od soboty. W szczegól...

Polscy rolnicy apelują o zablokowanie umowy z krajami Mercosur - to zagrożenie d...

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę