Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Paczka herbaty za 400 tys. dolarów?

3 grudnia 2015
W Hongkongu w sobotę odbędzie się pierwsza aukcja rzadkich herbat sprzed pół wieku, na której skrzynka cennej odmiany ulunga może przynieść 129 tys. USD. Ponad 40 herbat na aukcję "herbacianych sensacji" wstawili kolekcjonerzy z Chin, Hongkongu i Tajwanu.

Chińczycy wcześniej podbili ceny czerwonych win francuskich, dzieł sztuki i nieruchomości w Londynie - teraz mają szansę wywindować ceny swego narodowego napoju. Szacuje się, że paczka najstarszej z oferowanych na aukcji herbat, pochodząca z lat 50., przyniesie ponad 400 tys. dolarów.
Herbaciane aukcje organizowano już w Chinach, ale Hongkong, który stał się jednym z najważniejszych po Nowym Jorku i Londynie ośrodków aukcyjnych świata dzięki aukcjom dzieł sztuki i win, może teraz stać się głównym ośrodkiem aukcyjnym również dla herbat - przewiduje organizator aukcji Vincent Chu.
"Myślę, że jest to rynek z wielkim potencjałem - po roku 2000 masa ludzi kupowała herbatę tonami i, w pewnych okresach, ludzie jak szaleni wyprzedają ją jak nieruchomości" - powiedział.
Gwiazdą aukcji jest 20-kilogramowa skrzynka ulungu narcyzowego z najsłynniejszego regionu produkującego ulungi - Wuyi w prowincji Fujian, położonej naprzeciw Tajwanu. Wyeksportowaną do Singapuru w latach 60. partię tej herbaty nabył kupiec z Malezji, który zostawił sobie trzy skrzynki, ponieważ tak bardzo spodobał mu się jej smak. Narcyzowy ulung uchodzi za najlepszą herbatę z Fujian.
Z kolei pochodząca z lat 50. paczka herbaty pu'er (pu-erh) z Junnanu, prowincji słynącej z tych dojrzewających kilka lat herbat, może uzyskać, jak się oczekuje, cenę ponad 50 tys. dolarów. Herbata wzięła swoją nazwę od regionu Pu'er w Junnanie, odgrywającej ważną rolę w handlu tym towarem z Tybetem i Indiami. Z miasta obecnie nazywanego Simao (dawniej Pu'er) wyruszały na północ karawany mułów objuczonych herbatą.
Jak wyjaśnił Chu, oferowana na aukcji herbata z lat 50. zbierana była po 20 latach wojny, podczas której rzadko dokonywano zbiorów. Odpoczynek krzewów sprawia, że listki herbaciane mają silniejszy smak i aromat. Z kolei lata leżakowania, podczas których dochodzi do procesów utleniania się liści, nadały jej gładki, jedwabisty smak, który można wyczuć na podniebieniu w długi czas po wypiciu filiżanki naparu.
Na aukcji wystawionych zostanie też 145 rozmaitych herbacianych utensyliów.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę