Żywiec wołowy pozostaje dalej jednym z najważniejszych towarów eksportowych sektora zwierzęcego we Francji. W 2009 roku Francuzi wyeksportowali ponad 1,32 mln sztuk bydła, tj. o 10,5 proc. więcej niż w 2008 roku - podaje FAMMU/FAPA.
Głównym odbiorcą żywca wołowego z Francji były Włochy, do których trafiło ponad 1 mln sztuk tych zwierząt (wzrost o 4 proc.). Eksport jałówek do Włoch do dalszego spasania zwiększył się o 20 proc. do 235 tys. sztuk. Francuski eksport bydła do Hiszpanii wzrósł o 47 proc. do 122 tys. sztuk, natomiast do Grecji obniżył się nieznacznie do 22 tys. sztuk.
W handlu z krajami trzecimi zanotowano trzykrotny wzrost eksportu do prawie 33 tys. sztuk. Zwiększył się handel żywcem z Algierią, Libanem, Tunezją oraz Marokiem. Trzeba podkreślić, że wzrost eksportu bydła z Francji nie udałby się bez opanowania negatywnej sytuacji związanej z epidemią tzw. choroby niebieskiego języka. W 2009 roku liczba zachorowań bydła na tą chorobę we Francji spadła do 83, podczas gdy w 2008 roku było ich ponad 32 tys.
Sukces w walce z wirusem choroby niebieskiego języka uzyskano dzięki obowiązkowym szczepieniom, które objęły 95 proc. krajowego stada bydła. Opanowanie choroby umożliwiło Francuzom kontynuowanie eksportu bydła do krajów, które wstrzymały czasowo handel bydłem z Francją. W minionym roku również Irlandczycy zanotowali zwiększony handel bydłem.
W 2009 roku Irlandia wyeksportowała ponad 286 tys. sztuk żywca wołowego, tj. prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Wartość eksportowanego bydła przekroczyła 157 mln funtów, co w dużej mierze wynikało z umocnienia się euro wobec funta. Na kontynent eksportowano przede wszystkim cielęta (do Holandii i Belgii) oraz starsze bydło do dalszego opasu (do Włoch i Hiszpanii).
Ze względu na różnice kursowe, najlepiej wypadł eksport bydła do Wielkiej Brytanii, w tym głównie do Irlandii Północnej. Do Irlandii Północnej trafiło 80 tys. sztuk bydła, natomiast do innych części Zjednoczonego Królestwa 10 tys. sztuk tych zwierząt. W 2008 roku eksport ten wyniósł odpowiednio 3 tys. sztuk oraz 2 tys. sztuk.