Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

OECD: wspieranie produkcji biopaliw potęguje głód na świecie

5 stycznia 2016
W udzielonym w czwartek wywiadzie wyższy przedstawiciel Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) skrytykował działania państw wysoko uprzemysłowionych na rzecz zwiększania produkcji biopaliw, co pogarsza światowy bilans żywnościowy.

"Unia Europejska, a w większym jeszcze stopniu Stany Zjednoczone powiększają swą polityką dotowania biopaliw głód na świecie" - powiedział agencji dpa szef dyrektoriatu handlu i rolnictwa OECD Stefan Tangermann.

Jak przypomniał, w USA kukurydzę wykorzystuje się na dużą skalę do wytwarzania bioetanolu, natomiast w krajach UE znaczne ilości olejów roślinnych dodawane są do paliwa dieslowskiego. "Jedno i drugie pochodzi z obszarów uprawnych, z których można byłoby uzyskiwać żywność lub paszę dla zwierząt. Przyczynia się to do wysokiego poziomu cen i czyni życie ubogich jeszcze cięższym" - podkreślił Tangermann.

"Musimy rozróżniać między biopaliwem wykorzystywanym tam, gdzie jego produkcja jest opłacalna i polityką dotowania, która przy pomocy subwencji, ceł oraz kwot wykorzystania kieruje artykuły rolne do zbiornika samochodowego. To drugie krytykujemy, gdyż mimo wysokich cen ropy wytwarzanie biopaliw w większości państw Ameryki Północnej i Europy nie jest konkurencyjne" - wyjaśnił.

Zdaniem rozmówcy dpa produkcja biopaliw odpowiedzialna jest za jedną trzecią długoterminowego wzrostu cen zbóż i roślin oleistych. Produkcja etanolu ma charakter opłacalny jedynie w Brazylii, gdzie istnieją odpowiednie warunki klimatyczne. "Wielkim problemem jest tam karczowanie lasów tropikalnych. Brazylia musi bardzo na to uważać, ale jest do tego również gotowa" - zaznaczył Tangermann.

Ostrzegł jednocześnie, że wysoki poziom cen żywności należy traktować jako zjawisko trwałe. "Ceny nie pozostaną co prawda tak skrajnie wysokie jak w chwili obecnej, ale nie powrócą też do znanego nam wcześniej poziomu, lecz w zależności od produktu będą wyższe od niego przy uwzględnieniu inflacji nawet do 50 procent" - powiedział przedstawiciel OECD.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę