Obok obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, drugim bardzo popularnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest autocasco. Trzeba wiedzieć, iż niektóre firmy ubezpieczeniowe zastrzegają sobie prawo zmniejszenia kwoty odszkodowania w przypadku, gdy do szkody objętej ubezpieczeniem doszło w wyniku przekroczenia dozwolonej prędkości.
Ochroną z tytułu ubezpieczenia autocasco objęte jest ryzyko szkód powstałych w pojazdach podlegających obowiązkowi rejestracyjnemu polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie pojazdu wraz z jego standardowym wyposażeniem. Wypadki ubezpieczeniowe podlegające takiemu ubezpieczeniu określone są w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC, z którymi warto się zapoznać, aby mieć pełną świadomość, za co płacimy w końcu niemałe składki.
Wypadki objęte AC
Najczęstsze zdarzenia, do których ma zastosowanie ubezpieczenie AC, to: zderzenie się pojazdów, nagłe działanie siły mechanicznej w chwili zderzenia osoby, zwierzęcia lub przedmiotu, pochodzącego z zewnątrz pojazdu, powódź, zatopienie, pożar, wybuch, opady atmosferyczne, kradzież pojazdu lub jego części, a także zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia.
Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco (owu), poza określeniem rodzajów wypadków ubezpieczeniowych i objętych ochroną ubezpieczeniową szkód mogących w ich wyniku powstać, zawierają również katalog uszczerbków majątkowych, które ochroną tą nie są objęte. Do tych ostatnich najczęściej zalicza się szkody powstałe podczas kierowania pojazdem przez właściciela lub upoważnionego kierowcę w stanie nietrzeźwości lub wskazującym na spożycie alkoholu, pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających albo bez ważnych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem oraz wtedy, gdy kierowca oddali się z miejsca wypadku bez uzasadnionej przyczyny. Wysokość odszkodowania przy ubezpieczeniu AC może być zmniejszona, gdy do szkody objętej tym ubezpieczeniem doszło w wyniku przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Postanowienia takie powinny być zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Należy zwrócić uwagę również na postanowienia ogólnych warunków umów, które mówią o możliwości zmniejszenia odszkodowania w przypadku, gdy wypadek powstał w wyniku rażącego niedbalstwa lub rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego. Trzeba wiedzieć, że takie sformowania są bardzo ogólnikowe i dają pole do szerokiej interpretacji nie zawsze korzystnej z punktu widzenia ubezpieczonych.
Ubezpieczenie AC nie obejmuje również szkód powstałych podczas kierowania pojazdem nieposiadającym ważnych badań technicznych przewidzianych w dowodzie rejestracyjnym oraz wskutek normalnej eksploatacji pojazdu. Niektóre zakłady ubezpieczeń mogą proponować zawarcie ubezpieczenia AC w różnych wariantach, co w praktyce może oznaczać, że umowa ubezpieczenia nie obejmuje niektórych rodzajów ryzyka. Jeśli mamy np. stary samochód i ryzyko jego kradzieży jest nikłe, można zrezygnować z ubezpieczenia od kradzieży. Wówczas składka z tytułu ubezpieczenia AC powinna być niższa.
Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu AC może być ograniczona w przypadku szkód powstałych w wyniku prowadzenia pojazdu przez osoby w określonym wieku. Chodzi tu najczęściej o tzw. młodych kierowców w wieku do 25 lat. W przypadku całkowitej szkody odszkodowanie będzie ograniczone do sumy ubezpieczenia, natomiast w razie powstania szkody częściowej odszkodowanie będzie wypłacone proporcjonalnie do sumy ubezpieczenia. Trzeba także zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, na którą opiewa polisa ubezpieczeniowa AC. Suma ubezpieczenia to kwota, na jaką ubezpieczono pojazd i górna granica odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli suma ubezpieczenia będzie zaniżona, może się okazać, że otrzymamy z ubezpieczenia mniej niż na to liczyliśmy.