Ptak_Waw_CTR_2024

Oddziały ARR przyjmują wnioski

16 listopada 2004

Aby otrzymać z Agencji Rynku Rolnego dopłaty, producenci tytoniu muszą spełnić szereg ściśle określonych warunków.

Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła przyjmowanie od producentów tytoniu wniosków o dopłaty do surowca tytoniowego sprzedanego w okresie od 1 września 2004 r. do 15 kwietnia 2005 r. Wnioski można składać do 20 kwietnia 2005 r. po dostarczeniu przetwórcy całego surowca. Szczegółowe warunki i tryb przyznawania dopłat określa obowiązujące od 3 listopada rozporządzenie ministra rolnictwa (DzU 237, poz. 2378). Stawka wynosi 5 zł za kg. Według agencji, pozwoli to na zapewnienie kontraktacji na poziomie około 37,6 tys. t (w 2003 r. produkcja tego surowca wyniosła 30,3 tys. t).

Co trzeba zrobić

Aby otrzymać pieniądze za surowiec tytoniowy dostarczony firmie prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wstępnego jego przetwarzania, producent powinien m.in. mieć przyznaną na dany rok zbioru kwotę produkcji, podpisaną z przetwórcą umowę na uprawę, a także wyprodukować tytoń w wyznaczonym przepisami rejonie oraz na powierzchni wskazanej w umowie. Uwaga - uprawa tytoniu poza wyznaczonymi rejonami, bez umowy oraz wprowadzanie do obrotu surowca tytoniowego w ilości większej niż określona w przyznanym limicie podlega karze grzywny.

Producenci ubiegający się o dopłatę do wniosku muszą dołączyć:
- zestawienie zbiorcze ilości sprzedanego surowca, sporządzone lub potwierdzone przez producenta odrębnie dla każdej umowy na uprawę tytoniu;
- potwierdzone kopie faktur dokumentujących transakcje, a także oświadczenie plantatora, że tytoń będący przedmiotem wniosku o przyznanie płatności został wyprodukowany na powierzchni określonej w umowie.

Decyzję w sprawie wypłaty wydaje dyrektor terenowego oddziału Agencji Rynku Rolnego, a pieniądze powinny trafić na rachunek producenta w terminie 7 dni od wydania decyzji.

Wrażliwy rynek

Rynek tytoniu zaliczany jest do tzw. wrażliwych i dlatego podlega szczególnym przepisom oraz wsparciu finansowemu.

W Polsce podstawowym aktem prawnym dotyczącym tej branży jest ustawa o regulacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego. Określa ona warunki prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wstępnego przetwarzania surowca tytoniowego, limitowanie produkcji, a także rejonizację upraw.


POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę