Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Od kwietnia polska kwota mleczna większa o 2 proc.

18 marca 2008
Polscy rolnicy będą mogli produkować od kwietnia w sumie 9,568 mln ton mleka rocznie - wynika z przyjętej w poniedziałek przez kraje członkowskie UE propozycji Komisji Europejskiej. W odpowiedzi na wzrost popytu na produkty mleczne w UE i na rynkach światowych, ministrowie rolnictwa krajów UE zgodzili się na zwiększenie produkcji od kwietnia - czyli w nowym roku kwotowym 2008/09 o 2 proc. - 2,84 mln dodatkowych ton będzie rozłożone proporcjonalnie na wszystkie 27 państw członkowskich.

Ma to być krok ku zapowiadanemu przez KE całkowitemu zniesieniu kwotowania produkcji mleka z końcem marca 2015 roku.

"To oznacza, że prawie 190 tys. (dodatkowych) ton mleka nasi rolnicy będą mogli wyprodukować w przyszłym roku. Z rezerwą z zeszłego roku włącznie, w roku 2008/09 będziemy mieli dodatkowo ponad 350 tys. ton" - cieszył się po posiedzeniu minister rolnictwa Marek Sawicki.

"To bardzo poważne zwiększenie możliwości produkcyjnych. Trzeba wyraźnie zasygnalizować rolnikom, że warto produkcję mleczną rozwijać" - dodał.

By do tego zachęcić, Sawicki zapowiedział obniżenie zaliczek w wysokości 20 groszy za kilogram mleka, pobieranych od rolników przekraczających przyznaną im indywidualnie kwotę. "Ten straszak mam zamiar zdecydowanie obniżyć. Ten mechanizm blokujący wzrost produkcji nie jest potrzebny" - zadeklarował minister.

Co prawda Polska i Litwa domagały się zwiększenia kwot nawet o 5 proc., ale wobec sprzeciwu trzech krajów (Niemiec, Austrii i Portugalii) wobec jakiegokolwiek zwiększania kwot ostateczny kompromis to wzrost o 2 proc. W poniedziałek Niemcy i Austria głosowały przeciwko; od głosowania wstrzymała się Francja, gdzie rolnicy obawiają się, że wzrost produkcji mleka doprowadzi do spadku jego ceny.

Z analiz KE wynika, że w 2007 roku cena mleka w UE wzrosła o ponad 8 proc.

Także Parlament Europejski, który w sprawach polityki rolnej może jedynie zgłaszać opinię (kompetencje wzrosną wraz z wejściem w życie Traktatu z Lizbony - PAP), w minioną środę poparł stanowisko, że kwoty powinny wzrosnąć o 2 proc.

Jednocześnie na wniosek eurodeputowanych, którzy byli przeciwni wzrostowi kwot, w raporcie PE zwraca uwagę na zagrożenie, że wzrost może doprowadzić do dalszego spadku cen skupu, jeszcze bardziej pogarszając trudną sytuację producentów.

Obowiązujący w UE system ochrony rynku mleka został ustanowiony na początku lat 80. Jego głównym celem było pohamowanie wzrostu produkcji mleka, by powiązać wsparcie cenowe w sektorze z ograniczoną ilością mleka, która może być finansowana w ramach budżetu rolnego UE.

Na rok 2011 KE zapowiada przegląd sytuacji na unijnym rynku mleka i ewentualne kolejne zwiększenie kwot od roku 2013. Polska, m.in. ze względu na trudne, górskie warunki hodowli na południu i południowym-wschodzie kraju, zachowuje na razie ostrożne stanowisko w sprawie zapowiadanej pełnej liberalizacji w roku 2015.

"Mam kontakty z producentami mleka. Oni są zdecydowanie za tym, żeby rynek był stabilizowany. Byłbym bardzo ostrożny. Dyskusja nie jest przesądzona" - powiedział w poniedziałek Sawicki.

Unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel oświadczyła, że cieszy ją poparcie państw członkowskich dla zwiększenia kwot. "W ubiegłym roku obserwowaliśmy wyraźny wzrost cen mleka i coraz częstsze były głosy domagające się zwiększenia kwot. W najbliższych latach popyt na wysokowartościowe przetwory mleczne będzie nadal rósł zarówno w Europie, jak i na świecie" - powiedziała Fischer Boel.

Podczas posiedzenia Polska, wraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Bułgarią i Rumunią przedstawiła deklarację z apelem o szybsze wyrównanie płatności bezpośrednich dla rolników z nowych krajów członkowskich do poziomu obowiązującego w krajach starej UE. Na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 roku Polska zgodziła się na stopniowe zwiększanie dopłat z 25 proc. w pierwszym roku do 100 proc. w roku 2013. Polska chce wykorzystać trwającą dyskusję o przeglądzie wspólnej polityki rolnej, by zrewidować ten kalendarz.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę