Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Obrót zbożem na rynkach lokalnych

7 sierpnia 2006

Stosunkowo mało jest w dalszym ciągu na giełdach zboża z tegorocznych zbiorów. Zdaniem maklerów handel ziarnem odbywa się teraz głównie na rynkach lokalnych. W minionym tygodniu znów zdrożała wieprzowina

Giełdy przyjmują sporo ofert kupna tegorocznych zbóż od młynów i mieszalni pasz. Poszukiwane jest zwłaszcza żyto i jęczmień. Zgłoszeń sprzedaży jest stosunkowo mało, ale maklerzy nie wiążą tego wyłącznie z suszą. Zwykle w trakcie żniw handel odbywa się głównie między producentami i odbiorcami z tych samych miejscowości. Prawdopodobnie rolnicy nie będą się jednak spieszyć z ofertą, licząc na wzrost cen. Eksperci przewidują, że jesienią ceny pójdą w górę. Nie wiadomo tylko kiedy i jak dużo. Skala podwyżek będzie zależeć od zbiorów. To, jakie będą rzeczywiste straty spowodowane suszą, okaże się za kilka tygodni. Na razie różne instytucje podają różne prognozy. Przewidywane straty wynoszą od kilku do 30 proc.

Trzeba się też liczyć ze wzrostem cen mąki. Dziś trudno jeszcze określić ile procent, ale - zdaniem piekarzy - młyny zdecydują się na to dość szybko. Bardzo tania jest śruta sojowa. Kosztuje około 20 proc. mniej niż przed rokiem. Mimo niskich cen zainteresowanie jest niewielkie.

Brakuje natomiast śruty rzepakowej. Większe dostawy przewidziane są w połowie miesiąca. W ofertach giełdowych są otręby pszenne w niezmienionej cenie - około 280 zł za tonę.

Od prawie dwóch tygodni ceny wieprzowiny rosną. Powodem jest utrzymujące się zapotrzebowanie ze strony eksporterów. Natomiast sprzedaż detaliczna nadal stoi w miejscu. Zakłady przetwórcze, przy ograniczonym dostępie do świeżego surowca, korzystają w większym stopniu z zapasów. Dlatego widać wzrastające zainteresowanie mrożonymi tłuszczami i podrobami.

Czy w następnym tygodniu ceny ponownie pójdą w górę? Podaż tuczników w najbliższym czasie się nie zmieni. Powodem są żniwa - w tym czasie dostawy trzody z reguły spadają. Nie ma też co liczyć na import, bo mięso wieprzowe na rynku unijnym jest aktualnie relatywnie drogie. Wniosek zatem nasuwa się sam.

Rosną też ceny wołowiny, ale ten ruch jest bardzo powolny. Jednak i tu sytuacja może się zmienić, ponieważ brak paszy na łąkach wypalonych przez słońce zmusi producentów do dokarmiania bydła, co w konsekwencji spowoduje wzrost kosztów produkcji i cen.

Nie inaczej wygląda sytuacja z cenami drobiu. W tym tygodniu za kurczaki płacono na giełdzie Rol-Petrol 4,7 zł za kg. Rosnące ceny maklerzy tłumaczą podwyżkami cen wieprzowiny, ponieważ zwykle stawki za te produkty są powiązane.

Większości warzyw zaszkodziła długotrwała susza, a ich ceny szybko idą w górę. Fasolka, ogórki, kalafiory, brokuły, kapusty kosztują znacznie więcej niż przed rokiem. Zapowiadają się też wysokie ceny ziemniaków. Pogoda sprzyja jedynie pomidorom, które są tego lata wyjątkowo tanie.


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę