Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę procedur postępowania przy weryfikacji wniosków o płatności obszarowe w przypadku wystąpienia w danym regionie znacznych strat w produkcji rolniczej spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne. Wystąpienie podyktowane jest postępującą tegoroczną suszą, która zgodnie z wynikami badań Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dotyka już ponad połowę gmin w Polsce.
- Straty spowodowane wystąpieniem suszy mogą niestety być bardziej dotkliwe w związku z faktem, iż rolnicy zobligowani są do zgłaszania zmian w uprawach spowodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe, co powoduje utratę płatności uzupełniających oraz płatności rolnośrodowiskowych, pomimo poniesionych nakładów na uprawę.
Skutki braku opadów szczególnie będą dotkliwe dla rolników, których przychody w sposób bezpośredni są uzależnione od warunków pogodowych. W wielu gospodarstwach rolnych, zwłaszcza w zachodniej części kraju, zagrożona jest niemal cała tegoroczna produkcja roślinna. W opinii samorządu rolniczego rolnik nie powinien być pozbawiony płatności uzupełniających, ponieważ poniósł nakłady na uprawę roślin zadeklarowanych we wniosku. Zarząd KRIR zaproponował, aby dokumentem potwierdzającym był protokół z szacowania strat komisji powołanej przy urzędzie gminnym – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.