MERCOSUR1
TSW_XV_2025

O zmianę procedur

4 lipca 2008
 Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę procedur postępowania przy weryfikacji wniosków o płatności obszarowe w przypadku wystąpienia w danym regionie znacznych strat w produkcji rolniczej spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne. Wystąpienie podyktowane jest postępującą tegoroczną suszą, która zgodnie z wynikami badań Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dotyka już ponad połowę gmin w Polsce.
- Straty spowodowane wystąpieniem suszy mogą niestety być bardziej dotkliwe w związku z faktem, iż rolnicy zobligowani są do zgłaszania zmian w uprawach spowodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe, co powoduje utratę płatności uzupełniających oraz płatności rolnośrodowiskowych, pomimo poniesionych nakładów na uprawę.
Skutki braku opadów szczególnie będą dotkliwe dla rolników, których przychody w sposób bezpośredni są uzależnione od warunków pogodowych. W wielu gospodarstwach rolnych, zwłaszcza w zachodniej części kraju, zagrożona jest niemal cała tegoroczna produkcja roślinna. W opinii samorządu rolniczego rolnik nie powinien być pozbawiony płatności uzupełniających, ponieważ poniósł nakłady na uprawę roślin zadeklarowanych we wniosku. Zarząd KRIR zaproponował, aby dokumentem potwierdzającym był protokół z szacowania strat komisji powołanej przy urzędzie gminnym – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 
 
 


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę