Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O turystyce wiejskiej w Ostrzycach

3 grudnia 2015
Nie tylko o produkcie turystycznym wsi kaszubskiej można było posłuchać w sobotę 11 maja w pensjonacie ,,U Stolema’’ w Ostrzycach, województwo pomorskie podczas odbywającego się tam właśnie XVII Kiermaszu Agroturystycznego połączonego z sejmikiem Agroturystycznym Kaszub.
Andrzej Hałasiewicz z Kancelarii Prezydenta RP mówił  o współpracy i zaufaniu w turystyce wiejskiej, Marek Zagórski, prezes zarządu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej  o rynku żywności Tradycyjnej  w aspekcie turystyki wiejskiej , a  profesor Piotr Palich, kierownik katedry KOUTH AM W Gdyni o tożsamości kulinarnej wsi  jako elemencie produktu turystycznego. Z dużym zainteresowaniem słuchaczy spotkało się też wystąpienie Pawła Augustyna, właściciela gospodarstwa agroturystycznego z Małopolski i przewodniczącego TUW ZWC Galicja, który mówił  na temat ubezpieczeń gospodarstw agroturystycznych i rolnych oraz  pozyskiwania środków finansowych( unijnych dotacji ) na prowadzenie gospodarstwa ekologicznego. Uczestnicy konferencji  oprócz dyskusji na temat promocji turystycznej i zachowania dziedzictwa kulturowego i kulinarnego wsi polskiej mieli okazje również skosztować  potraw regionalnych czy wziąć udział w rejsie statkiem po jeziorze Ostrzyckim czy przejeździe po okolicy wozami drabiniastymi.

       
       


Organizowany już od wielu lat przez Samorząd Województwa Pomorskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Akademie Morska w Gdyni i   Stowarzyszenie ,,Przyjazna Wieś Kaszubska’’ w Somoninie   Kiermasz Agroturystyczny ma na celu integrację środowisk związanych z agroturystyką, szukanie rozwiązań na turystyczny rozwój wsi w oparciu o zachowanie tradycji kulinarnej Kaszub i wykorzystaniu rodzimych produktów żywnościowych.
Turystyka wiejska na przestrzeni ostatnich lat stała się ważnym elementem oferty aktywnego wypoczynku dla gości krajowych i zagranicznych. Rozwój turystyki wiejskiej stanowi nowy i bardzo istotny kierunek w przeobrażeniach społeczno-gospodarczych obszarów wiejskich. Pozwala na wykorzystanie zasobów lokalnych, uzyskanie dodatkowych dochodów przez mieszkańców wsi, rozwój przedsiębiorczości i ekonomiczne ożywienie terenów wiejskich.

Polska wieś nadal prezentuje i kultywuje tradycyjne cechy, jakie w związku ze specjalizacją i intensyfikacją produkcji zaginęły bezpowrotnie w krajach Europy zachodniej. Dla naszej agroturystyki stanowi to ogromny atut. Niewątpliwie na ową tradycyjność środowiska wiejskiego ma wpływ intensywność produkcji, mechanizacja i stosowane technologie. Zachowaniu tradycyjnych walorów gospodarowania sprzyja średnia wielkość polskich gospodarstw.

Warto również pamiętać, że dla wsi równie ważne jak rolnictwo jest rozwijanie innych rodzajów działalności, a w konsekwencji tworzenie nowych miejsc pracy w zawodach związanych z rolnictwem lub jego otoczeniem. Coraz więcej gospodarstw rolnych charakteryzuje przedsiębiorczość i chęć pozyskiwania nowych dochodów. Jednym z przykładów dobrze zorganizowanej przedsiębiorczości wiejskiej jest właśnie agroturystyka.

Urlop  spędzony w gospodarstwie agroturystycznym to wspaniały aktywny wypoczynek w naturalnym środowisku. Turyści, którzy decydują się na pobyt na wsi w  gospodarstwach agroturystycznych mają możliwość bliskiego kontaktu z przyroda, znajdą tak brakującą w mieście ciszę i spokój oraz  zdrowe i czyste środowisko i miłą rodziną atmosferę. Wypoczynek na wsi stanowi też doskonałą okazję do zetknięcia się z lokalnym folklorem. Gospodarze oferujący  wypoczynek w swoich zagrodach prześcigają się w pomysłach na urozmaicenie czasu swoim gościom oferując im miedzy innymi liczne przejazdy bryczkami i wozami, ogniska, pikniki oraz możliwość uczestniczenia w pracach gospodarskich oraz karmienia zwierząt. Nie zapominają   też o żołądkach wczasowiczów oferując im regionalne potrawy.

Województwo pomorskie przez długie lata kojarzyło się turystom niemal wyłącznie z biernym wypoczynkiem, czyli z plażowaniem nad brzegiem Morza Bałtyckiego czy Zatoki Puckiej, inne regiony pozostawały w cieniu. Ich zasobność przyrodnicza i kulturowa zaczęła być dostrzegana i podziwiana przez turystów  właśnie od rozwoju agroturystyki.
Wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych w  województwie  pomorskim dostosowany jest do potrzeb szerokiego grona odbiorców – dla rodzin z dziećmi, seniorów, wędkarzy, grzybiarzy, miłośników jazdy konnej i miłośników przyrody.
Region pomorski jest wymarzonym miejscem do planowania wypoczynku, niezależnie od pory roku. Uprawianiu turystyki sprzyja ukształtowanie powierzchni, wody powierzchniowe, lasy, świat roślin i zwierząt. W zasięgu ręki dostępne są zatem różne formy turystyki kwalifikowanej: piesza, rowerowa, narciarska, jeździecka, kajakowa itp. Turyści mogą zapoznać się z ukształtowaną przez wieki tradycją, zażyć tabaki, posłuchać gawędziarzy i rozsmakować się w potrawach regionalnej kuchni.   

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę