Jak informuje resort rolnictwa w marcu br. nastąpiło ożywienie popytu i wzrost cen trzody chlewnej, następnie od kwietnia ceny zaczęły spadać. Według ekspertów Agencji Rynku Rolnego tendencja wzrostowa cen zacznie się w II kwartale 2007 r. na skutek spadku tendencji wzrostowej produkcji.
Od momentu rozpoczęcia się spadku cen trzody, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmowało szereg działań na forum UE mających na celu przeciwdziałanie tej sytuacji. Działania te nie przyniosły oczekiwanych efektów, m.in. nie zostały otwarte wschodnie rynki zbytu.
Zgodnie z postanowieniem Rady Ministrów, Agencja Rezerw Materiałowych dokonała zakupu 23 tys. ton półtusz na rezerwy państwowe.
Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego w celu uregulowania rynku mięsa wieprzowego potrzebna jest stabilizacja i zbilansowanie produkcji roślinnej, zagospodarowanie nadwyżki zbóż i uruchomienie produkcji alternatywnej.
Natomiast zdaniem posłów – członków Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zbyt dużo było obietnic uregulowania rynku i poprawy opłacalności produkcji. Sytuacji nie poprawią umowy kontraktacyjne, których wzór przygotowano w MRiRW, ani też powołanie Komisji cenowej, która prognozuje ceny na następny tydzień, gdyż prognozy te nie będą brane pod uwagę przez kupujących.