O stratach w rzepaku i rzepiku

9 czerwca 2011
Jak informuje Bank Gospodarki Żywnościowej, pod koniec maja GUS opublikował wiosenną ocenę stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2011 roku. Wstępnie szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ogółem w Polsce pod tegoroczne zbiory mogła się zmniejszyć o 12,5 proc. względem ubiegłorocznej, do blisko 0,7 mln ha. Straty w powierzchni zasiewów ozimin były zdecydowanie większe od stosunkowo niewielkich ubiegłorocznych.

Według GUS, stan zasiewów rzepaku ozimego i jarego w połowie maja tego roku był gorszy w odniesieniu do analogicznego okresu w 2010 roku. Stan plantacji rzepaku i rzepiku ozimego oceniono na 2,9 stopnia, tj. o 0,7 stopnia niżej niż przed rokiem i o 0,5 stopnia niżej od średniej z lat 2001-2005 (stopień ''5'' oznacza stan bardzo dobry, ''4'' - dobry, ''3''- dostateczny, ''2''-słaby, ''1''-zły, klęskowy).
GUS podaje, że najlepszy był stan plantacji w województwie lubelskim (3,7 stopnia kwalifikacyjnego), natomiast najsłabszy w zachodniopomorskim (2,4 stopnia) oraz kujawsko-pomorskim (2,3 stopnia).


POWIĄZANE

Trwa nabór do projektu dla szkół z terenów wiejskich w województwie lubelskim Pr...

ARiMR organizuje webinarium dotyczące finansowego wsparcia w ramach Krajowego Pl...

Mierzący 4 897 m, majestatyczny Masyw Vinsona, czyli najwyższy szczyt Antarktydy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę