Jak informuje Bank Gospodarki Żywnościowej, pod koniec maja GUS opublikował wiosenną ocenę stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2011 roku. Wstępnie szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ogółem w Polsce pod tegoroczne zbiory mogła się zmniejszyć o 12,5 proc. względem ubiegłorocznej, do blisko 0,7 mln ha. Straty w powierzchni zasiewów ozimin były zdecydowanie większe od stosunkowo niewielkich ubiegłorocznych.
Według GUS, stan zasiewów rzepaku ozimego i jarego w połowie maja tego roku był gorszy w odniesieniu do analogicznego okresu w 2010 roku. Stan plantacji rzepaku i rzepiku ozimego oceniono na 2,9 stopnia, tj. o 0,7 stopnia niżej niż przed rokiem i o 0,5 stopnia niżej od średniej z lat 2001-2005 (stopień ''5'' oznacza stan bardzo dobry, ''4'' - dobry, ''3''- dostateczny, ''2''-słaby, ''1''-zły, klęskowy).
GUS podaje, że najlepszy był stan plantacji w województwie lubelskim (3,7 stopnia kwalifikacyjnego), natomiast najsłabszy w zachodniopomorskim (2,4 stopnia) oraz kujawsko-pomorskim (2,3 stopnia).