W siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w Warszawie 5 marca odbędzie się konferencja poświęcona dyskusji nad propozycją legislacyjną KE, mającą na celu ograniczenie w skali globalnej przekształceń gruntów na cele produkcji biopaliw oraz zwiększenie korzyści dla klimatu płynących ze stosowania biopaliw w UE.
Jak udało się nam dowiedzieć obradach uczestniczyć będą miedzy innymi przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Gospodarki i organizacji branżowych.
- W październiku 2012r., Komisja Europejska zaproponowała zmiany w Dyrektywach 98/70/WE (Dyrektywa o Jakości Paliwa) oraz 2009/28/WE (Dyrektywa o Energii Odnawialnej). Proponowane modyfikacje związane są z tzw. zjawiskiem ILUC tj. pośrednią zmianą użytkowania gruntów wynikającą z produkcji biopaliw oraz ograniczeniem wykorzystania na ten cel surowców rolnych. Proces legislacyjny będzie kontynuowany w Radzie UE oraz w Parlamencie Europejskim. Powody, dla których Komisja zaproponowała zmiany oraz skutki, jakie mogą one przynieść dla sektora biopaliw będą przedmiotem dyskusji na tej konferencji – informuje Krajowa Izba Biopaliw
Program Konferencji "Biopaliwa: jaka przyszłość?"
11.15-11.30 Rejestracja
11.30-11.35 Otwarcie i powitanie
Ewa Synowiec, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
11.35-12.05 Propozycja legislacyjna Komisji Europejskiej "Pośrednia zmiana użytkowania gruntów wynikająca z korzystania z biopaliw w UE. Jak poważna jest to zmiana i co Komisja Europejska proponuje w tej sprawie"
Andreas Pilzecker, ekspert Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej
12.05-12.20 Stanowisko Rządu RP wobec propozycji KE
Janusz Pilitowski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej, Ministerstwo Gospodarki
12.20-12.35 Stanowisko łańcucha wytwórczego biokomponentów i biopaliw w Polsce
Zygmunt Gzyra, Prezes Zarządu, Krajowa Izba Biopaliw
12.35-13.35 Sesja pytań i odpowiedzi
13.40 Zakończenie, networking
8843647
1