Nowe założenia do ustawy o podatku dochodowym od działalności rolniczej
5 stycznia 2016
Ministerstwo Finansów pracuje nad założeniami do ustawy o podatku dochodowym od działalności rolniczej. Wśród najistotniejszych zmian planuje się m.in. ograniczenie ulg w związku z objęciem dochodów z działalności rolniczej podatkiem czy zniesienie ceny żyta jako podstawy do ustalania stawki podatku rolnego i wprowadzenie stawki kwotowej waloryzowanej wskaźnikiem inflacji - wynika z planu prac legislacyjnych i pozalegislacyjnych Rady Ministrów.
Istotą zmian ujętych w projekcie nowelizacji ustawy będzie opodatkowanie dochodów z działalności rolniczej podatkiem dochodowym.
Proponowane w projekcie zmiany będą dotyczyły: modyfikacji podatku rolnego wynikająca z wprowadzenia podatku dochodowego oraz zniesienia ceny żyta jako podstawy do ustalania stawki podatku rolnego i wprowadzenie stawki kwotowej waloryzowanej rokrocznie wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Ustawodawcy planują również ograniczenie zwolnień i ulg w związku z objęciem dochodów z działalności rolniczej podatkiem dochodowym.
Ustawa określi także przeliczniki dla użytków rolnych nieobjętych opodatkowaniem.
Nad założeniami do ustawy wspólnie z resortem finansów pracuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wiceminister finansów Maciej Grabowski w rozmowie z PAP pod koniec stycznia oceniał, że rolnicy od 2014 roku mogliby płacić podatek dochodowy od działalności rolniczej.