Jak podała FAMMU/FAPA, w dniu 26 października br. Komisja Europejska wpisała na unijną listę produktów o chronionych nazwach 2 nowe produkty pochodzące z krajów wspólnotowych - rozporządzenie nr 1031/2012 dotyczące "Abensberger Spargel/Abensberger Qualitätsspargel" czyli niemieckich szparagów (Chronione Oznaczenie Geograficzne) oraz rozporządzenie 1032/2012 dotyczące "Ciliegia di Vignola" - włoskiej czereśni (Chronione Oznaczenie Geograficzne).
W przypadku szparagów białe lub fioletowe "Abensberger Spargel" nie mogą przekraczać długości 22 cm; a jeżeli są zielone - maksymalna długość wynosi 27 cm. Z opisu działalności gospodarczej zakonu Karmelitów, wynika, że szparagi uprawiano w regionie Abensberg prawdopodobnie już w 1730 roku.
Obszar produkcji "Ciliegia di Vignola" obejmuje gminy prowincji Modena i Bolonia. Wielkość osiągana przez wyselekcjonowane czereśnie "Ciliegia di Vignola" przekracza wielkość określoną w normach handlowych i wynosi często ponad 28 mm.
Ponadto w tym samym dniu ukazało się rozporządzenie nr 1041/2012 wpisujące na unijną listę produktów chronionych chińską brzoskwinię "PINGGU DA TAO" - wpisu dokonano na podstawie umowy o wzajemnej unijno - chińskiej ochronie produktów. Brzoskwinia ta znana jest jako jadalny, soczysty owoc rosnący na niskich wzgórzach i zboczach gór Yan Shan w dzielnicy Pinggu należącej do Pekinu. Uprawa brzoskwiń w Pinggu ma długą historię, a zapiski sięgają czasów panowania dynastii Ming.
Kolejnym, czwartym już produktem była Aceituna Alorena de Málaga (Chroniona Nazwa Pochodzenia) z Hiszpanii - rozporządzenie nr 1068/2012 z dnia 30 października. Jest to oliwka stołowa z przyprawami w zalewie solnej i przyprawianych tymiankiem, koprem włoskim, czosnkiem i papryką. Oliwki „Aceituna Alorena de Málaga", przyrządzane na trzy sposoby: świeże zielone (verdes frescas), tradycyjne (tradicionales) oraz marynowane (curadas). Obszar produkcji znajduje się na południowym wschodzie prowincji Malaga i obejmuje ogółem 19 gmin.