Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowa praca na wsi

26 lipca 2010
Prawie 5,5 tys. osób wystąpiło o przyznanie unijnych dotacji na utworzenie małych firm na terenach wiejskich. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może wydać na ten cel 1,2 mld złotych. Kilkaset wniosków może trafić jeszcze do ARiMR za pośrednictwem poczty.

Zainteresowanie programem Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw było duże, zważywszy na fakt, że wnioski przyjmowano tylko przez niespełna dwa tygodnie. Najwięcej złożono ich w oddziale regionalnym Agencji w Wielkopolsce (728). W czołówce były także: Małopolska, Mazowsze, Warmia i Mazury, Podkarpacie, Śląsk i Lubelszczyzna. W tym roku nieistotne było, jak szybko został złożony wniosek, gdyż dokumenty będą teraz poddane szczegółowej analizie.
O tym, który wniosek będzie rozpatrywany w pierwszej kolejności, zdecyduje jego wartość. Komisja będzie bowiem przydzielała każdemu wnioskodawcy punkty w oparciu o szereg kryteriów zapisanych w rozporządzeniu ministra rolnictwa. Już teraz ARiMR zapowiada, że preferowane będą projekty osób z regionów uboższych i z tych gmin, gdzie jest wysokie bezrobocie. Tam taka pomoc na otwieranie nowych przedsiębiorstw jest potrzebna najbardziej.
Pomoc z tego programu jest przeznaczona dla osób fizycznych i prawnych, które planują utworzenie lub rozwinięcie działalności swoich firm na terenach wiejskich. Ale taki zakład nie może być związany z rolnictwem, czyli nie może to być np. firma zajmująca się produkcją rolną. Jednak katalog działalności, na które można dostać dofinansowanie, i tak jest bardzo szeroki. O pieniądze występują więc: np. drobni przedsiębiorcy prowadzący zakłady usługowe na terenach wiejskich (naprawy sprzętu AGD i RTV, maszyn, samochodów, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne), osoby zajmujące się rękodzielnictwem i rzemiosłem, firmy handlowe, budowlane i wiele innych.
Przypomnijmy, że dotacje przysługują tylko firmom najmniejszym, zatrudniającym nie więcej niż 10 pracowników i mającym obrót nie większy niż 2 mln euro. Te podmioty gospodarcze mają najtrudniejszą drogę do kredytu, zwłaszcza w sytuacji, gdy dopiero rozpoczynają działalność. Dlatego pomoc finansowa z każdego możliwego źródła jest dla nich bardzo ważna. W tym przypadku wysokość dotacji może wynieść od 100 tys. do 300 tys. zł w zależności od liczby nowych miejsc pracy, jaką ma zamiar utworzyć przedsiębiorca (maksymalna pomoc przysługuje w przypadku utworzenia co najmniej trzech nowych miejsc pracy).
Biorąc pod uwagę wielkość pomocy i limit pieniędzy przewidzianych na ten cel, można założyć, że gdyby wszystkie wnioski zostały pozytywnie zaopiniowane, wtedy na jedno zgłoszenie będzie przypadała dotacja w wysokości prawie 220 tys. złotych. To mniej niż wynosi średnia wartość pomocy, o jaką wystąpił jeden wnioskodawca - ta kwota to ponad 193 tys. złotych. Tak więc wiele wskazuje na to, że praktycznie każdy drobny przedsiębiorca, który złożył wniosek dobry pod względem formalnym i merytorycznym, powinien otrzymać dotację.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaci pieniądze po zrealizowaniu projektu, ale jeśli ktoś nie ma wystarczającej liczby pieniędzy, może złożyć wniosek o wypłacenie zaliczki, której wartość może sięgnąć połowy kwoty, o jaką wystąpił wnioskodawca.
Tymczasem już wkrótce ARiMR zamierza ogłosić nabór wniosków o dofinansowanie firm zajmujących się przetwórstwem produktów rolniczych. Głównie chodzi o mleczarnie, zakłady mięsne i przetwórnie owocowo-warzywne. W tym przypadku wielkość podmiotu nie będzie miała znaczenia. Minister rolnictwa Marek Sawicki podkreślił, że tak samo jak w 2009 roku preferencje przy naborze wniosków będą dotyczyć jednej grupy potencjalnych beneficjentów - grup producentów rolnych. Najpierw wnioski będą przyjmowane właśnie od grup, a dopiero potem będą je mogli składać pozostali przedsiębiorcy. W ten sposób ARiMR ma pomagać grupom w rozwijaniu się i poszerzaniu swojej działalności.
W przypadku przetwórstwa dotacja może wynieść od 25 proc. do 50 proc. planowanych nakładów inwestycyjnych. Im mniejsza firma, tym dotacja będzie procentowo wyższa. Maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 20 mln zł dla jednego podmiotu, a minimalna dotacja wyniesie nie mniej niż 100 tys. złotych.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę