Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Normy ochronne utrzymania kur

9 czerwca 2003

Przewidywane terminy wdrożenia w krajowych fermach regulacji dotyczących minimalnych norm ochronnych utrzymania kur nieśnych w klatkach, na podstawie zobowiązań Polski wynikających z podpisania traktatu akcesyjnego.

Postanowienia dotyczące odchowu w systemach klatkowych (rozdział II, artykuł 5 i rozdział III, artykuł 6 Dyrektywy Rady Europy 1999/74/EC z dnia 19 lipca 1999 roku).

Wymagania dotyczące niewzbogaconych systemów klatkowych

Przepisy obowiązujące w UE od 1 stycznia 2003 roku

Zapisy w dyrektywie 1999/74/EC Przewidywane terminy wprowadzenia przepisu w Polsce

(na podstawie projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie minimalnych warunków utrzymywania poszczególnych zwierząt gospodarskich)

Każdej niosce należy zapewnić co najmniej 550 cm kwadratowych mierzonych w wymiarze poziomym powierzchni klatkowej, które ptaki mogą używać bez ograniczeń 1. Powierzchnia klatki, w przeliczeniu na jedną kurę nieśną, powinna wynosić co najmniej 450 cm kwadratowych – przepis ten wejdzie w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

2. Powierzchnia klatki, w przeliczeniu na jedną kurę nieśną powinna wynosić co najmniej 550 cm kwadratowych – przepis ten wejdzie w życie od pierwszego dnia członkostwa.

Długość karmnika musi wynosić co najmniej 10 cm pomnożone przez liczbę kur w klatce Wymaganie to wejdzie w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
W każdej klatce należy umieścić poidło rynnowe o długości 10 cm pomnożone przez liczbę kur w klatce. Jeżeli zainstalowane są punkty pojenia, w zasięgu każdej kury będą pozostawały dwa kubki lub dwa poidła kropelkowe Wymaganie to wejdzie w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

 

Minimalna wysokość klatek – 40 cm na co najmniej 65% powierzchni, jednak w żadnym miejscu nie może być mniejsza niż 35 cm. Takie same wymagania będą obowiązywać w Polsce po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Uwaga: 44 fermy uzyskały okres przejściowy do 31 grudnia 2009 roku – odstępstwo dotyczy klatek, które mają minimalna wysokość 36 cm na powyżej 65% powierzchni klatki i 33 cm na pozostałej powierzchni i zostały zmontowane przed 2000 rokiem.

Konstrukcja podług w klatkach musi zapewnić podłoże dl każdego ze skierowanych do przodu pazurów kury na każdej nodze. nachylenie podłogi nie może przekraczać 14% lub 8 stopni. W razie użycia podłóg wykonanych z materiału innego niż siatka druciana o prostokątnych otworach, kraje członkowskie mogą zezwolić na zastosowanie większych odchyleń  Takie same wymagania będą obowiązywać w Polsce po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Uwaga: 44 fermy uzyskały okres przejściowy do 31 grudnia 2009 roku – odstępstwo dotyczy klatek, które mają nachylenie podłogi nie większe niż 16% i zostały zamontowane przed 2000 rokiem.

Klatki będą wyposażone w odpowiednie urządzenia do skracania pazurów Wymaganie to będzie obowiązujące od dnia członkostwa Polski w Unii Europejskiej
Z dniem 1 stycznia 2012 roku, odchów w niewzbogaconych systemach klatkowych zostanie zabroniony. Taki sam termin będzie obowiązujący dla krajowych ferm.
Od 1 stycznia 2003 roku nie wolno konstruować lub wprowadzać po raz pierwszy do użytku niewzbogaconych systemów klatkowych. Od dnia uzyskania przez nasz kraj członkostwa w Unii Europejskiej, nie będzie można montować niewzbogaconych systemów klatkowych

Wzbogacone systemy klatkowe

Wymagania dla tych systemów obowiązują w UE od 1 stycznia 2002 roku. W Polsce – od dnia przystąpienia Polski do UE, wszystkie nowobudowane lub modernizowane systemy klatkowe muszą spełniać wymagania wzbogaconych systemów klatkowych.

  1. Nioskom należy zapewnić co najmniej 750 cm kwadratowych powierzchni klatkowej na ptaka, z czego 600 cm kwadratowych będzie powierzchnią użytkową (powierzchnia o szerokości co najmniej 30 cm, o nachyleniu podłogi nie przekraczającym 14%, oraz co najmniej 45 cm odstępem między głową ptaka i sufitem); wysokość klatki na powierzchni nieużytkowej wyniesie w każdym punkcie minimum 20 cm i nie będzie klatek, których całkowita powierzchni wynosiłaby mniej niż 2000 cm kwadratowych. 
  2. Klatka powinna być zaopatrzona w gniazdo.
  3. W klatce powinna być ściółka umożliwiająca dziobanie i drapanie.
  4. Klatka powinna być zaopatrzona w grzędy zapewniające co najmniej 15 cm przestrzeni na ptaka.
  5. Długość karmnika musi wynosić co najmniej 12 cm pomnożone przez liczbę kur w klatce.
  6. Każda klatka będzie wyposażona w system pojenia odpowiedni do wielkości grupy; tam gdzie zainstalowane będą poidła kropelkowe, w zasięgu każdej kury muszą znajdować się co najmniej dwa poidła kropelkowe lub kubki.
  7. Dla ułatwienia kontroli, wprowadzania oraz depopulacji kur, szerokość korytarza pomiędzy piętrami klatek musi wynosić co najmniej 90 cm, natomiast najniższy rząd klatek musi znajdować się w odległości co najmniej 35 cm od podłogi.
  8. Klatki będą wyposażone w odpowiednie urządzenia do ścierania pazurów.

Od 1 stycznia 2012 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej wzbogacone systemy klatkowe będą jedynym dopuszczalnym klatkowym systemem utrzymania kur nieśnych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę