Jak podała FAMMU/FAPA, 17 maja w rejestrze chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) zapisano nazwę niemieckiej kiełbasy "Eichsfelder Feldgieker/Eichsfelder Feldkieker" - informuje FAMMU/FAPA na podst. Dziennika Urzędowego UE.
Jest to półtwarda, surowa kiełbasa wytwarzana z mięsa wieprzowego o typowym, delikatnie kwaśnym smaku. Metoda produkcji tej kiełbasy polega na przetwarzaniu ciepłego mięsa - maksymalnie cztery godziny po uboju - co pozwala na uzyskanie wyjątkowej jakości produktu końcowego. Przy produkcji dodaje się typowe przyprawy (sól, pieprz, często kolendrę) i pakuje w osłonki kształcie pęcherza. Do wytworzenia kiełbasy z Eichsfelder wykorzystuje się wyłącznie najlepsze, twarde kawałki mięsa pochodzącego ze świń o wydłużonym okresie tuczenia i o masie tuszy ciepłej przynajmniej 130 kg.
W celu uzyskania tak wysokich mas tuszy wykorzystuje się krzyżówki rdzennych ras o dużej odporności na stres. Wszystkie etapy produkcji kiełbasy odbywają się na obszarze geograficznym Eichsfelder - czyli w regionie położonym w środkowej części Niemiec, obejmującym kilka krajów związkowych, o wielowiekowej tradycji wytwarzania. Obszar ten odróżnia się od pobliskich regionów rodzajem gleb oraz klimatem.